Meyve ve Sebzelerin Saklanması İçin İpuçları

0

Aldığımız meyve ve sebzelerin kullanılmadan bekledikleri dolapta bozulması ve çöpe atılması gerçekten sinir bozucudur. Uzun süre beklemelerinin yanısıra yanlış bir şekilde saklamaya çalışmamız da meyve ve sebzelerin hızlı bir şekilde bozulmasına neden oluyor.

Bu yazımızda meyve ve sebzelerin saklamalarıyla ilgili özel bilgiler vereceğiz.

Buzdolabınızdaki sebze çekmecelerinin dibini kağıt havlularla kaplayın. Kağıt havlular fazla nemi emer ve erken çürümeden çok fazla yiyeceğin taze kalmasına yardımcı olur.

İlgili: Alışveriş yapıldıktan meyve ve sebzeler nasıl saklanmalı?

Mantarları soğumadan önce kağıt havluya sarıp sulanmalarını önleyebilirsiniz.

Domateslerin bozulmak üzere olduğunu fark ederseniz, onları dilimler halinde kesin. Parçaları zeytinyağlı bir kaba koyun ve buzdolabında yaklaşık bir hafta kadar iyi kalacaklar.

Soğutmadan önce meyveleri suyla yıkayın ve yıkama suyuna sirke ilave edin. Ardından onları plastik kaplara ve kilitli torbalara koyun ve buzdolabının arkasına en soğuk bölüme yerleştirin.

Marulun taze kalmasını sağlamak için saklamadan önce nemli bir kağıt havluya sarın. Marulunuz solmaya başladıysa, genellikle birkaç dakika buzlu suda bekleterek canlandırabilirsiniz.

Lahana, pazı ve diğer sert yeşillikleri bir bardak su içinde saklayın. Yeşilleri gevşek bir şekilde plastik bir torbaya koyun, güzel ve sert bir şekilde daha uzun süre kalacaklar.

Kereviz, havuç ve turpları taze tutmak için onları doğrayın ve buzdolabında su dolu bir kabın içinde saklayın. Bu şekilde şaşırtıcı derecede uzun bir süre taze kalacaklar!

İlgili: Eski meyve ve sebzeleri kullanmanın 9 yolu

Bal Kabağının tamamını ince bir bitkisel yağ tabakası ile kaplayın ve kilerinizde saklayın. Bu şekilde aylarca bozulmadan bekleyebilir.

Elmaları diğer yiyeceklerden ayrı tutun. Elmalar, diğer yiyeceklerin daha çabuk çürümesine neden olan etilen gazı salgılar. Ve eğer elmalarınız yumuşaklaşmaya başlarsa, çiğ yemek yerine her zaman onları pişirebilirsiniz!

Yeşil soğanların ömrünü tezgah üzerinde su dolu bir kavanozla üçe katlayabilirsiniz. Üstler büyümeye devam edecek ve gerektiğinde onları koparabilirsiniz!

Kuşkonmaz, uçları suda saklanırsa buzdolabında daha uzun süre dayanır. Sadece demetin dibindeki büyük uçları ayağa dikin v sığ bir suda bekletin.

Yemeyi planlamadan önce muzları ayırmaktan kaçının. Demet tutulurken daha uzun süre taze kalırlar! Muzları olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklayın. Aşırı olgunlaşmışlarsa, dondurucuya sokun ve daha sonra muz ekmeği yapmak için kullanın.

İlgili: Meyve ve sebzeler için temizlik spreyi yapın

 

Sarımsak dişlerini kapalı bir kapta saklamayın. Açık bir sepet veya kâğıt torbada saklanırsa daha uzun süre dayanır.

Olgunlaşması gereken avokadoları alırken, oda sıcaklığında saklayın. Bir avokado olgunlaşmışsa ancak birkaç gün boyunca kullanmayı düşünmüyorsanız, kötü gitmesini önlemek için buzdolabına sokun.

İlgili: Dikkat! Bu meyve ve sebzeleri asla birbirine karıştırmayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.