Mutfakta Su Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

0

Günümüzde hayat standartlarını yükseltmek için çalışmak kadar tasarruf yapmanın da önemi oldukça büyüktür. Boşa harcanan su ve enerjinin, boşa giden para olduğunun bilincinde olan herkes, kendince su tasarrufu ile hem bütçesine hem de dünya geleceğine katkı sağlamaktadır. Özellikle su tasarrufu konusunda ev hanımlarına büyük iş düşerken mutfakta harcadıkları suyu neredeyse yarıya indirerek, su tasarrufunu gerçekleştirebilirler. Ev çok suyun mutfakta kullanıldığı düşünüldüğünde, bulaşık ve yemek yapma aşamasında suyu dikkatli kullanarak her ay gelen faturanın daha aşağısında bir faturanın gelmesi sağlanabilir.

Mutfakta Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Birçok bayan ev bütçesine katkı sağlamak için çalışma imkânına sahip olamasa da, evde yaptığı tasarruflar sayesinde, kazanılan paranın boşa harcanmasına engel olmaktadır. Özellikle su tüketimi konusunda bilinçli olan bayanlar, mutfakta geçirdikleri zamanı su tasarrufu dahilinde geçirmektedir. Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak yerine, derin bir kabın içinde yıkamak, bulaşıkların makinede yıkanması gibi konular pek çok bayanın dikkat ettikleri arasındadır. Ayrıca mutfakta su tasarrufu yapmak için, musluğun tasarruflu musluk özelliğinde olması oldukça önemlidir. Bunun için pek çok yapı markette satılan aparat sayesinde, musluktan akan su tasarruflu bir şekilde akmakta ve kullanılmaktadır.

Akıtan Musluklar Tamir Edilmeli

Miadı dolmuş olan musluklardan damlayan su, pek çok kişi tarafından önemsenmeyen bir durum olsa da, boşa giden suyun aya ya da yıla vurulduğu düşünüldüğünde, çok miktarda suyun boşa gittiği görülmektedir. Bu sebeple mutfaktaki boşa akıtan musluklar tamir edilmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir. Tükenebilen özellikte olan su kaynaklarının günümüzde oldukça sınırda olması, herkesin su tasarrufu yapmasını gerekmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, herkesin üzerine düşen görevi yapması ve bu işe de öncelikle evinden başlaması gerekir.

Su Tasarrufunda Bulaşık Makinesi Kullanmanın Önemi

Son yıllarda kendinden su ve enerji tasarruflu olarak satılan bulaşık makinaları, şimdilerde her evin ihtiyacı niteliğindedir. Bulaşıkların kolayca yıkanıp temizlenmesini sağlarken, su tasarrufu yapmaları da, bulaşık makinelerinin bilinen en önemli özellikleri arasındadır. Suyu tasarruflu kullanan makinelerin yanı sıra, kullanım sırasında da, su tasarrufuna katkıda bulunmak mümkündür. Bulaşık makinesini çalıştırmak için tam dolmasını beklemek ve dolduktan sonra çalıştırmak, zaten kullanılacak olan suyun yeteri kadar bulaşık için harcanmasını sağlar. Ayrıca bulaşıkların elde yıkanması ise, su tasarrufu adına yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Akan suyun altında bulaşıkların yıkanarak durulanması, bulaşık makinasının neredeyse 3 katı su harcanmasına denk gelmektedir.

Mutfakta Suyun Boşa Harcanmasına Neden Olan Yanlışlar

Tasarruf etmenin önemi pek çok kişi için cimrilik olarak algılansa da doğru bir şekilde uygulandığında özellikle suyun gelecek nesillere de aktarılması için oldukça önemlidir. Bu sebeple mutfakta su tasarrufu yapmak isterken, yapılan bazı yanlışlar, suyun boşa harcanmasına neden olmaktadır. Bu noktada kirli bulaşıkların önceden lavabo içinde suda bekletilmesi, makineye yerleştirirken kirlerin daha rahat çıkmasını sağlar. Bu işlem için önceden suda bekletmeyip, direkt olarak akan suyun altında bulaşıkların kabasının alınması, su tasarrufu yapmanın önüne geçecek davranışlardan biridir. Aynı şekilde buzluktan çıkarılan bir yiyeceği su dolu kapta bekletmek yerine suyun altında erimesini beklemek, mutfakta yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Su tasarrufu için mutfağın yanı sır, banyo ve tuvaletlerde de aynı özeni göstermek, büyük ölçüde su tasarrufu yaparak aile bütçesine katkıda bulunmayı sağlar. Aksi halde tükenme sinyali bulunan su kaynaklarının da tükenmesi oldukça yüksektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.