Sunta Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

0

Sunta mobilya, evinizi dar bir bütçe ile dekore etmeniz gerektiğinde ucuz bir seçenektir, ancak bu mobilyalar her zaman zaman testine dayanmaz. Sunta mobilyanızın bir süre sonra kabuğunun soyulmaya, renginin solmaya başladığını görebilirsiniz.

Sunta boyamak, paradan tasarruf etmenize ve mevcut parçaya daha fazla kişilik eklemenize yardımcı olur. Öğeyi daha da geliştirmek için şablonlar, kalın bir boya rengi, duvar kağıdı veya dekupaj kullanabilirsiniz.

Araçlar ve Sarf Malzemeleri
Zımpara taşı
Astar boya
Boya
Boya fırçası
Rulo ve tepsi
Ahşap dolgusu (isteğe bağlı)

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, sunta mobilya çarpma olursa kolayca çatlar. Mobilyanızın hasar gördüğünü fark ederseniz, boyamadan önce bu lekeleri tahta macunu veya dolgu ile onarın.

Çatlakları onarmak için, ahşap macunu veya dolguyu bir macun bıçağı ile uygulayın ve iyice dolmasını sağlayın. Ardından kurumaya bırakın.

Dolgu veya macun tamamen kuruduktan sonra, yüzey pürüzsüz hale gelinceye kadar tamir edilen alanın üzerini kalın zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın.

İlgili: Mobilyalarınıza eskitilmiş havası nasıl verirsiniz?

Su lekelerini Çıkarma
Su, sunta mobilyaların üzerine durduğu zaman yüzeyinde kabarcıklar ve kalıcı lekeler oluşturabilir. Sunta mobilyadan suya zarar veren bölümlerini sabitlemek için, keskin bir ustura kullanarak hasarlı alanları çıkarın, ardından alanı ahşap dolgusu ile doldurun.

Hasar çok büyükse, hasarlı alanları çıkarın ve yeni bir sunta parçası ile değiştirin.

Düzgün Zımpara
Tüm hasar ahşap dolgu ile doldurulduktan veya yeni sunta ile değiştirildikten sonra zımparalama zamanı gelmiştir. Sunta mobilyanın parlak bir yüzeye sahip olması nedeniyle boyanın yüzeye yapışması zordur. Bu adımı atlarsanız, birkaç gün içerisinde yeni boyanın dökülmeye başladığını görürsünüz.

Tüm cilaları çıkarmak için kalın zımpara kağıdı veya zımpara bloğu ile zımparalayın. Kenarlara çok sert zımpara yapmamaya dikkat edin veya laminatın üst katmanını kırma riski vardır.

İlgili: Mutfak dolaplarınızı yenilemek için tebeşir boyası kullanın

Astarlı Boya
Doğru astarı seçmek, gereksiz boya katlarına ihtiyaç duymanızı önleyerek zaman kazandıracaktır.

Koyu boyamayı planlıyorsanız, gri renkli bir astar kullanın. Açık renk kullanacaksanız beyaz bir astar kullanın. Herhangi bir boya uygulamadan önce astarın tamamen kurumasını sağlayın . Bir sonraki kata geçmeden önce tam 24 saat bekleyin.

Astarı zımparalayın

Sunta boya yaparken en iyi sonucu elde etmek için boya katmanlarının ince ve hassas olmasını istersiniz. Çok kalın boya, eşyaların mobilyaya yerleştirilip çıkarılması sırasında daha kolay aşınır.

Yeni rengi boyamaya başlamadan önce, astar katmanını hafifçe zımparaladığınızdan emin olun. Bu, üst katın düzgün bir şekilde devam etmesini ve iyi yapışmasını sağlayacaktır. Zımparalamadan sonra, tüy bırakmayan bir bez ile tozları alın.

İlgili: Buzdolabınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz

Boyayı rulo ile sürün
Mümkünse, sunta mobilyalarını boyamak için bir rulo kullanın. Bu alet, son işlemin pürüzsüz olmasını ve belirgin fırça darbeleri göstermemesini sağlayacaktır. Fırça darbelerinin görünümünü seviyorsanız, elbette, bir boya fırçası kullanın.

Boya yaparken, boya damlamalarının kenarlarda kalmadığından emin olun ve boya kuruyana kadar bunları silmek için bir fırça kullanın.

Boyaya bağlı olarak, bir kat mobilyayı tamamen kaplayabilir. İkinci bir kata ihtiyacınız varsa, bir sonrakini uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumuş olmasına dikkat edin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.