Süt Şişelerini Değerlendirme Yöntemleri

0

Uzun yıllardır şişedeki sütler yerini, kutu sütlere bıraksa da, şişe sütleri tercih eden kişiler vardır. Süt bittikten sonra şişeleri, çok amaçlı kullanılabilir ve böylelikle faydalı bir geri dönüşüm kazanılmasına da yardımcı olunabilir.

Süt Şişelerinden Neler Yapılabilir?

Süt şişeleri cam olduğu için parçalanamaz. Sadece ortadan ikiye kesilerek kullanılabilir. Fakat şişeler genellikle tek parça olarak kullanılır ve kesilmesi tercih edilmez. Süt şişeleri kuru bakliyatlar için çok kullanışlı olabilir. Kapaklı olması da, bakliyatların kurtlanmaması ve hava almaması için iyi olacaktır. Süt şişelerine konulacak olan bakliyatlar; tarhana, bulgur, pirinç, şehriye, fasulye, barbunya ve daha birçok çeşit bakliyat konularak muhafaza edilebilir. Süt şişeleriyle; vazo, tuzluk, baharatlık, dekoratif eşyalar, saksılık, parfüm şişesi, saksı, mumluk, şekerleme kapları, servis tabakları ve rüzgârgülünün yapılması mümkündür. Süt şişeleri ile birbirinden şık ve lazım olan eşyaların yapılması, şişelerin değerlendirilmesine de yardımcı olacaktır. Boş şişeleri nasıl kesebilirsiniz?

Süt Şişesi İle Vazo Yapımı Malzemeleri

 • 1 adet stencil şablonu
 • 1 adet süt şişesi
 • 1 adet kavanoz
 • 1 adet sünger fırça
 • Birkaç adet renkli bantlar
 • Birkaç adet desenli peçete
 • 1 adet akrilik boya takımı
 • 1 metre yapışkanlı rulo kâğıt

Süt Şişesi İle Vazo Yapılışı

Şut şişesinin ve kavanozun içi, dışı temizlendikten sonra, şişe ve kavanozun tamamı boyanır. Seçilen rulo kâğıtlar kesilerek, süt şişesi ve kavanozun üzerine yapıştırılır. Daha sonra peçeteler ve bantlarda, şişe ve kavanozun istenilen yerine kaplanır. Desen işlemi bittikten sonra, şişeye stencil uygulanır ve kuruması için beklenir. Son olarak ise, çiçekler dizilir ve vazo hazırlanmış olur.

Süt Şişesi İle Köpek Figürü Yapımı Malzemeleri

Süt Şişesi İle Köpek Figürü Yapılışı

Yün ipe uhu süsülerek, süt şişesinin üzerine dolandırılır. Daha sonra karton, köpek kafası olarak yuvarlak bir şekilde kesilir ve ponpon yapılır. Yapılan ponpon şekli süt şişesinin üzerine yapıştırılarak, gözleri, ağzı, burnu ve kaşları çizilir. İstenildiği takdirde köpeğe şapka, papyon, toka ve daha birçok çeşit aksesuarlar yapılabilir. Süs şişesi ile köpek yapmak çok eğlencelidir. Yapılan köpek figürü cam şişeyle yapıldığı için tehlikelidir. Bu sebeple 10 yaş altı olan çocukların elinde bulunması sakıncalıdır. Yapılan bir oyuncak değil, sadece hayvan figürü görünümlü dekoratif bir eşyadır.

Süt Şişesi İle Dekoratif Eşya Yapımı Malzemeleri

 • 1 adet 500 ml süt şişesi
 • 1 adet 400 cm çuval kumaşı
 • 1 adet akrilik beyaz boya
 • 1 adet stencil
 • 1 adet tutkal
 • 1 adet sünger ponpon fırça
 • 1 adet uzun zincirli, kalpli kolye Cam şişe temizlemenin en kolay yolu

Süt Şişesi İle Dekoratif Eşya Yapılışı

Süt şişesi ile dekoratif eşyalar yapmak çok kolay bir iştir. Kolye, şişeye sarılacağı için uzun zincirli olmalıdır. Kalpli kolye yerine farklı desende olan kolyelerde seçilebilir. İlk önce yapılacak olan şey, çuval kumaşının ütülenmesidir. Ütülenen kumaş şişeye tamamen yapışacak ve pütürlü durmayacaktır. Çuval kumaşı ütülendikten sonra, şişenin yarısı baz alınarak, kumaş kesilmelidir. Daha sonra, kumaşın kenarları bir kat sökülmelidir. Alınan stencil şablonu üstte, kumaş altta olmak üzere, akrilik boya fırça yardımıyla sürülmelidir. Buradaki amaç yazının kumaşa geçmesidir. Yazı geçtikten ve kuruduktan sonra, kumaşın arka tarafına tutkal sürülür, şişeye yapıştırılır. Kolye, süt şişesinin kapak kısmına birkaç kez dolanıp, salaş bir şekilde bırakılır. Yapılan dekoratif eşya salonda, mutfakta, yatak odasında, sehpanın üzerinde, gümüşlüklerin içinde ve komodinin üzerine konularak evin havasını değiştirebilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.