Yağlı Bulaşıklar İçin Deterjan Yapımı

0

Yağlı bulaşıkları temizlemek için güçlü deterjanlara ihtiyaç duyarız. Satın alınan deterjanlar kimyasallar içeriyor. Kimyasal bulunmayan ancak etkili bir bulaşık deterjanı isteyenler için bir tarif vereceğiz. Sonuçlarından çok memnun kalacaksınız.

Malzemeler:

1/4 bardak rendelenmiş Fels-Naptha sabunu (veya benzer bir sabun)
2 bardak su
1-2 çorba kaşığı beyaz sirke
1 çorba kaşığı gliserin (isteğe bağlı)
5 damla limon esansiyel yağı (isteğe bağlı)

* Not: Sabununuzu elle rende ile rendeleyebilirsiniz. Ancak bu kolay değildir. Bunun blender kullanmak daha kolaydır.

Suyu ve rendelenmiş sabunu bir tencereye dökün ve orta ateşte ocağın üzerine koyun. Karışımı tüm sabun suya karışana kadar karıştırın. Karışımın kaynatılmasına izin VERMEYİN. (kaynatmaya / kaynamaya başlıyor gibi göründüğünde ısıyı kısın.)

Sabun suya karıştığında, ısıdan çıkarın. Karışımın birkaç dakika soğumaya bırakın.

Daha sonra sirke ve gliserini sabun ve su karışımına karıştırın. (Gliserin isteğe bağlıdır, fakat karışımın kalınlaşmasına yardımcı olur ve daha az su almasını sağlar.) İstenirse bu aşamada en sevdiğiniz esans yağını birkaç damla ekleyebilirsiniz. Taze koku ve ekstra bir temizleme gücü için yaklaşık 5 damla limon esansı yağı kullanabilirsiniz.

Karışımın tamamen soğutuluncaya kadar tencerede durmasına izin verin, ardından tercih ettiğiniz sabun dağıtıcıya dökün.

Ev Yapımı Bulaşık Sabununu Kullanma
Bu ev yapımı bulaşık sabunu ve mağaza satın alınan şeyler arasında dikkat edilmesi gereken birkaç fark var. İlk fark köpürmemesi. Bu yaptığınız deterjan dışarıdan satın aldığınız deterjan kadar köpürmeyecektir ama etkili olmadığı ve temizlemediği anlamına gelmez.

İkinci fark, kalınlık. Bu bulaşık sabunu, alıştığınız mağaza satın aldığınız sabunlardan muhtemelen daha ince olacaktır, ancak gliserinin eklenmesi bu sorunla mücadelede yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.