Yılbaşı Sofraları İçin Yaratıcı Mumluklar Yapın

0

Yılbaşı gecesi misafirlerinizi ağırlayacağınız sofranıza renk katmak için çok basit ve güzel mumluklar yapabilirsiniz.

Yılbaşı gecesi ya da herhangi bir zamanda misafirleriniz için mükemmel sofralar hazırlamak isterseniz, masanıza renk katacak dekoratif, yapımı kolay mumluklar hazırlayabilirsiniz.

Sofralarınızda kullanabileceğiniz 4 farklı mumluk örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan yola çıkıp siz de yaratıcılığınızı ekleyerek farklı farklı mumluklar oluşturabilirsiniz.

1. Kadehten mumluk

  • Malzemeler
    Şarap bardakları
    Mum
    Süslemek için küçük nesneler (tarçın çubukları, Noel süsleri vb.)

Davet masanızı süslemek ya da evinizin dekoruna renk katmak için şarap kadehleri harika birer mumluk olabilir.

Şarap bardaklarınızı koymak istediğiniz yerde ters çevirin ve her birinin üstüne bir küçük mum yerleştirin. Kadehlerin içini süslemek için de kadeh içine sığabilecek büyüklükte süs eşyalarını yerleştirin.

Kadehten mumluklar, özellikle yılbaşı gecesi yemek masanız için ideal olacaktır.

2. Karlı bir dekor için mutfak tuzu

Yılbaşının karlı manzarasını oluşturmak için, bir bardak ya da küçük bir kavanozun içini yarıya kadar tuz doldurun ve üstüne de küçük bir mum yerleştirin. Mumun yanına yanıcı olmayan dekoratif aksesuarlar da ekleyebilirsiniz.

3. Kadehten şamdan

Bir şampanya kadehinin içini suyla doldurun ve mumu alüminyum kılıfı olmadan suyun üstüne yerleştirin. Suyun içine dekoratif, dallar, yapraklar ya da küçük noel süsleri koyabilirsiniz.

Bir cam salata kasesini de aynı şekilde dekoratif bir mumluğa çevirebilirsiniz. Kasenin içini suyla doldurun, suyun içine dekoratif süsler yerleştirin, suyun yüzeyine de birkaç mum koyun.

4. Kırmızı elmadan noel mumluğu

Bardak ya da kadehlerinizi mumluk yapmak için kullanmak istemezseniz, kırmızı elmalardan da mumluk yapabilirsiniz.

Elmanın üstünü mumu yerleştirecek kadar oyarak açın ve oyduğunuz yere de mumu yerleştirin. Yılbaşı için harika bir kırmızı mumluk ortaya çıkacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.