Yumurta Kolilerini Değerlendirme Yöntemleri

0

Pek çok kişinin mutfağının baş tacı olan yumurta, günümüzde pratik ve hesaplı olması adına koliler halinde marketlerden satın alınarak evlere yerleştirilmektedir. Pek çok yemeğin malzemelerinden birisi olan ve başlı başına pek çok yemeği de yapılan yumurtanın kolilerinin ise farklı teknikler ile yeniden değerlendirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Oldukça ilginç olan bu fikirler sayesinde yeniden değerlendirilebilen yumurta kolilerini çöpe atmak yerine faydalı birçok şekilde kullanabilme olanağı bulunmaktadır.

Yumurta Kartonları ile Kapı Süslemeleri 

Yumurta kartonları çiçek yaprakları ya da oval şekilde kesilerek birbirine yapıştırılabilmekte ve bir daire ya da taç haline getirilebilmektedir. Üstüne renk vermek amaçlı papatya ya da benzeri çiçeklerin konulabileceği bu süsleme özellikle kapı üstlerine asıldığında oldukça hoş bir görüntü sağlamaktadır.

Yumurta Kartonları ile Küçük Bitkilere Özel Saksılar

Görsel sonucu

Özellikle kaktüs gibi minyatür bitkilere saksı amaçlı kullanılabilecek yumurta kartonlarının yumurta konulan kısımlarına toprak doldurduktan sonra ekilen kaktüsler sevimli bir görüntü yaratarak evin her köşesine neşe katabilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Sehpa ve Sandalyeler

Görsel sonucu

Yumurta kartonlarının üst üste konularak iyice yapıştırılması ya da birbirine bağlanması ile istenilen yükseklikte masa, sehpa ya da sandalyeler yapılabilmektedir. Bu sandalye ve sehpalar salonda, çocuk odalarında ya da mutfaklarda kullanılabilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Şık Ayna Süslemeleri 

yumurta-kolisinden-ayna-yapimi

Özellikle yatak odalarının vazgeçilmezlerinden birisi olan aynalara kenar süsü olarak yumurta kartonları kullanılabilmektedir. Beyaza ya da yatak odasındaki mobilyaların rengine göre boyanabilecek olan yumurta kartonları çiçek ya da oval desenleri şeklinde kesildikten sonra birleştirilerek aynanın kenarına yapıştırılabilmektedir. Daha şık bir görüntü için yumurta kartonları ile hazırlanan kenar süslerinin üzeri yapma çiçekler ile çeşitlendirilebilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Zarif Çiçek Yapımı 

Görsel sonucu

Yumurta kartonlarının bombeli kısımları kesildikten sonra kenarları açılarak oluşturulabilecek olan çiçekler, pembe, mor ya da kırmızı gibi canlı renklere boyanarak evin herhangi bir köşesinde dekor amaçlı kullanılabilmektedir.

yumurta kolisinden hediye kutu ile ilgili görsel sonucuYumurta Kartonları ile Ufak Eşya Kutusu 

Evde sağda solda duran ve zamanla kaybolan tırnak makası, oje, bant, silgi, düğme, ip ve benzeri daha pek çok ürünün birlikte değerlendirilebileceği bu fikirde tüm küçük eşyaların bir arada ve derli toplu durması sağlanabilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Kapı Eşiği Süslemeleri 

Kapı eşiklerine tepeden asılan ve rüzgâr ile birlikte sallanan kapı eşiği süslemeleri yumurta kartonları ile meydana getirilebilmektedir. Kartondan kesilerek çıkarılan parçaların boyanması ve iplere geçirilmesi ile hazırlanan kapı eşiği süslemelerine takılabilecek olan küçük zil ya da çanlar da her rüzgâr estiğinde hafif hafif ses çıkararak oldukça sevimli bir dekor haline gelebilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Çiçekli Lamba 

yumurta-kutusundan-dekorasyon-5

Yumurta kartonlarının kesilmesi ve çiçek motifi haline getirilmesinden sonra çiçeklerin ortasına konulabilecek küçük lambalar ile hazırlanan bu süsleme hem aydınlatma hem de dekor amaçlı evin her yerinde kullanılabilmektedir. Çiçeklerin konulacağı yerdeki mobilyalara uygun renklerde boyanması ise dekoratif görüntünün güzelliğini arttırabilmektedir.

Yumurta Kartonları ile Hediye Kutuları  

Özellikle altılı yumurta kolileri ile hazırlanabilen hediye kutuları, sevdiklerine farklı ve özgün bir hediye sunmak isteyen herkesin tercih edebileceği ürünlerdendir. Renkli kurdeleler ve kaplama kâğıtları ile sevimli bir görünüme kavuşturulabilen yumurta kartonundan yapılma hediye kutuları ile kişilerin sevdikleri insanlara hoş sürprizler yapabilmeleri mümkün olmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.