Yaratıcılığınızı ve Üretkenliğinizi Renklerle Arttırın

0

Renklerin ruh halimizi çeşitli şekillerde etkileyebileceği, örneğin daha mutlu veya öfkeli hissetmemize neden olabileceği artık yaygın olarak biliniyor. Bugünkü yazımızda ise özellikle yaratıcılık ve üretkenlik üzerinde etkili olduğu sanılan iki renk üzerinde duracağız.

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre mavi rengin, yaratıcı sektörde çalışanlar için çok uygun bir çalışma ortamı rengi olduğu belirtilmiş. Mavi renk, iletişimi, verimliliği ve güveni destekliyor. Ayrıca sakinleştirici bir renk olan mavi, zihnimizi yeni fikirlere açmamıza da yardımcı oluyor.

Yaratıcı faaliyetlerde bulunanların performansını arttırdığı kanıtlanmış bir diğer renk ise yeşil. Yeryüzünde maviden sonra en bol miktarda bulunan renk olan yeşil, uyum ve dengeyi vurguluyor. Almanya’da yapılan bir çalışma, yeşil rengin uyum ve dengeyi destekleyen özellikleri sayesinde yeniliği teşvik ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar, sadece bir anlığına da olsa yeşil renge bakmanın, yaratıcılık gerektiren aktivitelerde başarılı olmak için gerekli zihinsel açıklığı sağladığını belirtiyor.

Özellikle yaratıcı sektörde çalışıyorsanız, evinizin veya ofisinizin duvarlarını mavi veya yeşilin hoşunuza giden bir tonunda boyatmanızı tavsiye ederiz. Duvarları boyamanız çeşitli sebeplerden ötürü mümkün değilse şu önerileri de dikkate alabilirsiniz:

Çalışma masanız veya çalıştığınız alan pencereye yakınsa, perdelerinizi mavi veya yeşil renkte tercih edebilirsiniz.

Ofise yeşil veya mavi bir mosepad, yeşil veya mavi kağıtla kapladığınız bir mantar pano gibi aksesuarlar getirebilirsiniz. Ya da bilgisayar masaüstünün arka planını yeşil/mavi renk ile düzenleyebilirsiniz.

Duvarları boyayamıyorsanız, sehpa, sandalye gibi mobilyaları boyamayı veya bu gibi küçük mobilyaları yeşil/mavi renkte satın almayı düşünebilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.