Yastık Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Yastıklar binlerce toz akarını (ve dışkılarını), ölü cilt hücrelerini ve bakterileri barındırabilir. Üzerine altı ila sekiz saat boyunca doğrudan terleme yapıyorsunuz. Nitekim, İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, kullanılan yastıklarda 16 çeşit mantar ile 1 milyon sporun bulunduğu ortaya çıktı. Alerjiniz varsa, yastığınızda yaşayan toz akarları veya mantar semptomlarınızı şiddetlendirebilir. Bu arada çalışma ve koltuk yastıklarınızı da unutmayın.

Yastıklar nasıl temiz tutulur?

Standart sentetik dolum yastığı yılda 2-4 kez çamaşır makinesine atıp yıkayabilirsiniz. Makinanızda yastık ayarı yoksa hassas çevrimi kullanın.Yastıklarınızı Nasıl Beyazlatırsınız?

Aşağıdaki yastık yıkama ipuçlarını kullanın :

Toz yerine sıvı deterjanı kullanın. Yastığınızdan deterjan kalıntısı kalmasın.
Makinenizi dengede tutmak için yastıkları çiftler halinde yıkayın. Bunların tamamen durulanmış olmasını sağlamak için, ekstra bir kez daha durulayın. Ve ikinci durulamaya kesinlikle deterjan koymayın.
Ardından, düşük ısıda (veya makinenizde varsa kuru-hava döngüsünde) kurutucudan geçirin ve içeride tamamen kuru olduğundan emin olmak için birkaç kez çalıştırın.
Tüm dolumların eşit şekilde kurutulduğundan emin olmak için dışarı çıkarın ve birkaç kez elinizle üzerinden geçin.
Herhangi bir nem kalırsa, küf oluşabilir.

Makinede yıkanmayan bir yastığa sahipseniz, o zaman yastığın talimatlarını okuyun ve temizliğini yazan talimata göre yapın.

Yastıkların daha uzun süre dayanması

Yastığınıza alacağını fermuarlı yastık alezleri toz akarlarının ve bakterilerin yastığınıza girmesini önleyecek ve ömrünü uzatacaktır. Uzmanlar, alezlerin hava alabilir ve nemden koruyucu olmasına özen gösterilmesini istiyor. Eğer alez yoksa iki kılıf kullanabilirsiniz. Her yıkamada iki kılıfı da yıkayın. Yastık Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Oturma yastıkları ne zaman değiştirilmeli?
Yastıklarınızı her iki yılda bir sentetik dolgu ile değiştirmek iyi bir fikirdir. Oturma yastığınızın ömrünün dolup dolmadığını anlamak için ikiye katlayın. Yarısı katlanıyor ve sonra bıraktığınızda eski halini alıyorsa biraz daha ömrü var demektir. Eğer ikiye katladığınızda öylece kalıyorsa o zaman ömrünü tamamlamış demektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.