Yaz Aylarında Çimenleri Yeşil Tutmak İçin 5 İpucu

0

Yaz sıcağında bizler serin, klimalı ortamlarda kendimizi koruyabiliriz ancak bahçedeki çimenler kavurucu sıcağın altında bir süre sonra kurumaya, sararmaya başlar. Ancak, doğru yöntemleri uygularsanız, çimenleriniz yeşil rengini korumaya devam edecektir.

Çimenlerinizin sararmaya başlamasını önlemek için neler yapabilirsiniz?

1. Sabah saatlerinde sulayın
Çimlerinizin sarıya dönmesinin başlıca nedeni, sıcak havanın onları kurutmasıdır.

Sabahları saat 5 ila 10 arası çimenleri sulamak için mükemmel zamanlardır. Bu şekilde kökler, su buharlaşmadan önce ihtiyaç duydukları suyu emerler.

Toprağınız kumluysa, çimlerinizi daha uzun süre sulamak zorunda kalabilirsiniz.

2. Doğru gübreleyin
Çimlerinizin sarı saman gibi gözükmesinin bir başka nedeni de besinlerden yoksun olmasıdır.

Toprağın yeterince demir ve azot içermesi çok önemlidir. Çimlerinizi gübrelemenize rağmen yine de ekstra bir destek gerektiğini düşünüyorsanız, yumurta kabuklarını, çim kırpmalarını, kahve telvelerini ve odun külünü bahçe toğrağına katabilirsiniz. Hepsi de mükemmel doğal gübreler olarak bilinirler.

3. Hayvanlardan koruyun
Birçok insan, hayvan idrarının çimlerin üzerinde sarı lekelere neden olduğunu fark etmez.

İdrar, çimlerin yanmasına neden olan çok fazla nitrojen içerir. Bunun olmasını önlemek için, evcil hayvanlarınızı çimenlerinizden uzak tutun.

4. Çimlerinizi çok kısa kesmeyin
Çimenler ne kadar uzun olursa, o kadar fazla nem barındırırlar. Çimlerinizi biçerken, çim biçme makinesini çok kısa kesmeyecek şekilde ayarlayın.

5. Çim biçme makinesinden toksik sıvı damlatmayın
Çimen için hayvan idrarından daha kötüsü, çim biçme makinesinin yakıtıdır. Çim biçme makinesi herhangi bir yakıtla çalışıyorsa, bir sızıntı olup olmadığını sürekli kontrol etmelisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.