Yazlık Cilt Bakımının Püf Noktaları

0

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, cilt bakımı şarttır. Cilt bakımında önemli olan cilt tipidir. Cilt tipiniz cildinizin ihtiyaç duyduğu bakıma yön vermektedir. İhtiyaç duyduğunuz bakım ürünleri ve maskeler ile daha canlı ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Yaz aylarında sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak için mutlaka güne kremi kullanmalı ve bol su tüketmelisiniz.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımında en önemli nokta, cildin temizlenmesidir. Cildinizi sabah ve akşam temizlemelisiniz. Saf su yerine maden suyu ve gül suyu ile cilt temizliği sağlayabilirsiniz. Buz kaplarına maden suyu ve gül suyu dökerek dondurun. Bu buzları cildinizde gezdirin. Daha gergin ve temiz bir cilde sahip olacaksınız. Cildinizde makyaj varken kesinlikle uyumamalısınız. Makyaj temizleme mendilleri ve sütleriyle yatmadan önce cildinizi arındırmalısınız. Makyaj ile uyumak sivilce ve siyah noktalara yol açmaktadır. Nem, cildin en sık ihtiyaç duyduğu şeydir. Bu nedenle yaz ve kış düzenli olarak cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Nemlendirici kremler ve nem maskeleri uygulayabilirsiniz. Cildinize düzenli aralıklarla peeling yaparak ölü derilerden kurtulup daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Hafta bir veya cildinize göre iki kere peeling uygulayarak siyah noktalardan da kurtulabilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra tonik uygulamak cildinizin tertemiz olmasını sağlamaktır. Kimyasal tonikler kullanmak istemiyorsanız tonik olarak gül suyu kullanabilirsiniz. Cildinizi tonikleyerek nefes almasını sağlarsınız.

Yaz Aylarında Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cilt temizleyicileri kullanmadan önce içeriğini mutlaka okumalısınız. İçerisinde cildinizi yağlandıracak veya kurutacak maddeler olan ürünleri kullanmamalısınız. Cilt tipiniz kuruysa yaz aylarında yağlı kremler kullanabilirsiniz. Yağlı cilt tipinde ise içerisinde daha az yağ bulunan su bazlı nemlendiriciler sizin için uygun olacaktır.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında yağlı cilt tipleri, daha fazla yağ salgılamaktadır. Yağlı cilt tipini dengelemek için maske kullanmalısınız. Yağ dengesini sağlamak için eşit oranlarda püskürtmeli bir şişenin içerisine sirke ve su karıştırın. Bu karışımla cildinizi silebilirsiniz. İki haftada bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırarak cildinize uygulayın. Kuruduktan sonra cildinizi durulayın. Bu maske yağ dengelemek ve siyah noktaları gidermek için uygulanabilir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıcak havalar cildinizin daha çok kurumasına yol açmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında kuru ciltler için nemlendirme oldukça önemlidir. Ayrıca kuru cilt tipine sahip bayanlar ölü derilerden kurtulmak ve cildin canlanması için düzenli olarak tonik kullanmalıdır. Yaz aylarında ciltte biriken toz ve kirleri arındırmak, cildin nefes almasını sağlamak için tonik yapılmalıdır. En pratik yöntem gül suyu kullanmaktadır. Evde yapabileceğiniz eşit oranlarda bir tatlı kaşığı kadar susam yağı, zeytinyağı, sirke, gliserin, maden suyunu karıştırarak cildinize uygulayın. Elma sirkesi kullandıysanız karışımı kesinlikle güneşle temas ettirmemelisiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.