Yemeğinizin Lezzetini Bozan Temizlik Hataları

0

Mutfağınızı temizlerken aslında yapacağınız yemeğin tadını da etkileyeceğini biliyor musunuz? Temizlik sırasında yapacağınız bazı hatalar yarın akşam yapacağınız yemeği mahvedebilir. Bu temizlik hatalarından kaçının, bir sonraki fincan kahvenin tadı çok daha iyi olacaktır.

Öğütücünüzün tüm alanlarını temizlememek
Öğütme makinenizi günlük olarak sabun ve suyla yıkamak sıkıcı ama sabah kahvesine tutkunsanız bu anahtardır. Kahve çekirdeği yağları ağırlaşır ve taze öğüttüğünüz kahvenin tadını bozabilir.

mutfak-hata2

Kirli bir ızgarada yemek pişirmek
Önceden pişirilmiş yiyeceklerin tadı yeni pişireceğiniz yemeklere geçebilir. Izgarayı alüminyum folyo ile silebilirsiniz.

Bulaşık makinesine tava koymak
Görünüşe göre, hafif sabunla yıkamak iyidir, ancak bulaşık makinesinde tavanızı yıkarsanız yiyeceklerin yapışmasını önleyeceği için yemeğinizin dengesiz pişmesine neden olacaktır.

mutfak-hata3

Güçlü kokulu bir bulaşık deterjanı kullanmak
Doğru: Tüm deterjanlar eşit şekilde yapılmaz. Bazen bulaşık makinelerinin temizleyicilerinin çok yoğun bir şekilde koku buluyor ve bu koku yıkanan tabaklara, bardaklara siniyor.

Fırına dökülenleri hemen temizlememek
Ne yazık ki, fırınınızdaki sulu dökülmeleri yarına bırakmamak gerekiyor. Dökülen tüm kırıntılar bir sonraki pişireceğiniz yemeğin tadını ve kokusu olumsuz yönde etkileyecektir.

mutfak-hata4

Plastik kaplar kullanıldıktan sonra yıkanmaması
Yanlara yapışan yiyecek ve meyve sularını derhal çıkararak, kokuları ve lekeleri olabildiğince erken gidermeye çalışın. Eğer bu adımı unutursanız kalan kokular yarınki yemeğin tadını etkilecektir.

Çok fazla bulaşık deterjanı kullanmak
Bu malzemenin çok fazla kullanılması ve tabaklarınızda kalıntı kalmasına neden olur. Bu hatayı yaparsanız, yemekten önce tabaklarınızı yeniden durulamanız gerekecek.

mutfak-hata5

Mutfak eşyaları bulaşık makinenize doğru yerleştirmemek
Çatal uçları, kaşık ve bıçakları aynı şekilde bakacak şekilde yerleştirdiğinizde, birlikte yuva yapma eğilimindedirler, bu da cihazınızın kapsamlı bir yıkama işi yapmasını engeller. Kaşıklar özellikle bulaşık makinesinde yuva yapabilir, ancak bu olduğunda, onları tekrar yıkamalısınız. Bulaşık makinasında çatal, bıçak ve kaşıkları zıt yönde yerleştirmelisiniz.

Sarımsak ezicisini bulaşık makinesine koymak
Bu araç gerçekten yıkanmalı. Bulaşık makinesinde yıkamak, deliklerde kuru sarımsakların kalmasına neden olacaktır.

mutfak-hata6

Ağartıcıyı durulamamak
Bu temizlik maddesi, bakteri ve yutmak istemediğiniz diğer şeyleri öldürmekte bir canavar olsa da , iyice durulamadıysa, tadı yemeğinize zarar verebilir. Bunun için ağartıcı kullanıyorsanız mutlaka iyi bir şekilde durulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.