Yemek Yemenin Diğer Duyularla Olan Şaşırtıcı İlişkisi

0

Bir yemeği yemeyi seçmeden önce genellikle yemeğin tadına odaklanırız. Tatlı-acı-ekşi-tuzlu veya umami? Ancak yiyeceği ısırdığımızda çıkan ses veya yemeğin tabaktaki görüntüsü de yeme deneyiminin birer parçası. Aslında diğer dört duyumuz da yemek seçimiyle oldukça ilgili ve eğer onları dikkate alırsak sağlıklı ve daha keyifli beslenmemiz için önemli.

Yemeğin Görünüşü

Yemeğin görüntüsü söz konusu olduğunda ilk dikkat çeken büyüklüğü olsa gerek. Örneğin yapılan bir araştırmada daha büyük kaselerde ve daha büyük kaşıklarla dondurma servis edilen katılımcılar küçük kaşıklar ile küçük kaplarda dondurma servis edilen katılımcılara oranla çok daha fazla dondurma tüketmişler. Bunun nedeni kaplar büyük olunca içindeki dondurmanın daha azmış gibi görünmesi ve bunun sonucunda insanların miktarı yanlış hesaplayarak daha çok yemesi.

Büyüklük dışında yemeğin şeklinin de tat algısı açısından önemli olduğu tespit edilmiş. Örneğin Londra’da yapılan bir çalışmaya göre katılımcılar aynı malzeme ile hazırlanan şekerlemelerden tam küre biçiminde olanların tadının üçgen şeklinde olanlara göre daha tatlı olduğunu söylemişler.

Koku Çok Önemli

Tat almayla en yakından alakalı olan duyumuz şüphesiz koku alma duyusu. Aslında koku, algıladığımız tada doğrudan katkıda da bulunuyor. Bu nedenledir ki nezle olup burnumuz tıkandığında yiyeceklerin tadını tam olarak alamayabiliyoruz.

İlginç bir şekilde alkol ise yemeklerin daha güzel kokmasını sağlıyor. Alkollü olduğumuzda daha çok yemek yemek istememiz bununla açıklanabilir.

Çıtırtıyı Duymak

Hepimiz yanımızda sesli bir şekilde yemeğini çiğneyen o kişiden muzdarip olmuşuzdur. Aslına bakılırsa o sesli çiğneyen kişi bizim için olmasa bile kendisi için çok iyi bir şey yapıyor. Yapılan araştırmalar yediğimiz yemeğin sesinin farkında olduğumuzda daha az yediğimizi ortaya koyuyor. Yemeğin sesi göz ardı edilen bir unsur olsa da aslında odaklanılması gereken ve fazla tüketimi azaltan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Yemeğin de Bir Dokusu Var

Maalesef çoğumuz yemeğin dokusunu anlayacak kadar yemeği ağzımızda tutmadan midemize göndersek de aslında yiyeceklerin de bir dokusu var. Ayrıca yemekten aldığımız tada ve yemek zevkine de oldukça etki ediyor. Dört dörtlük bir yemek deneyimi için yemeklerin dokusunu anlayarak yavaş yavaş çiğnemekte yarar var. Bildiğiniz gibi yemekleri yeterince çiğnemek yaşanabilecek sindirim sorunlarının da önüne geçmemize yardımcı oluyor. Çiğnemeden yutmak yediğimiz yiyecekten yeterince vitamin almamızı da engelliyor. Çünkü yemekler yeterince parçalanmadığında sindirim esnasında emilmesi gereken besleyici öğeler açığa da çıkmamış oluyor.

Özetle yemek yemeyi beş duyumuzu da harekete geçiren bir şölen haline getirmek bizim elimizde. Sadece biraz yavaşlamalı, ne yediğimizin iyice farkına varmalıyız. Böylelikle yediğimizden maksimum düzeyde zevk almak mümkün

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.