Yeşil Çay ile Yapabileceğiniz Güzellik Kürleri

0

Kanser önleyici özelliğiyle tanınan yeşil çay, birçok açıdan vücuda faydalı bir bitkidir. Bayanların kilo vermekten cilt enerjisine kadar her aşamada kullandığı bu bitkiyi, doktorlar sakinleşme ürünü olarak da tavsiye etmekteler.

Yeşil Çayın Cilt için Faydaları

Yaşlanma karşıtı pek çok cilt bakımı ürününün temel malzemesi yeşil çaydır. Özellikle cildi gençleştirme, gözenekleri temizleme ve sıklaştırma amacıyla çeşitli kürler kullanılmaktadır. Bununla beraber saç için de kepek önleyici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Yeşil çay ile yüze yapılan her türlü kür cilt kanseri için vücudun savaşma gücünü arttırır. Peeling, maske ve tonik olarak kullanılan yeşil çay kürünün, evde yapımı son derece kolaydır.

Gözaltı Torbalarına Yeşil Çay Kürü Tarifi

Yapımı son derece basit bir o kadar da maliyeti ucuz olan bu kürün tek ve temel malzemesi yeşil çaydır. Gün içerisinde evde tüketilen yeşil çayların hemen hepsi, sallama çay denilen poşetler içinde bulunmaktadır. Sıcak bir şekilde tüketilen yeşil çayın poşeti demlendikten sonra bardaktan çıkarılır. Bunun hemen arkasından poşetler atılmamalı. Yapılması gereken ise ister hafif nemli ister tamamen kuru bir şekilde gözlere yerleştirmektir. Gözlerin üzerine hafif kuruduktan sonra koymakta yarar var. Gün içerisinde bakılan telefonlar, bilgisayar ekranları ya da televizyonlar gözlerin yorulmasına ve ağrımasına neden olmaktadır. Gece yatmadan önce birkaç dakika göz üzerine konulan yeşil çay poşetleri, tüm günün yorgunluğunun alınmasını sağlamaktadır.  Bunun dışında poşetleri sabah uyandıktan sonra da kullanmak mümkün. Uykusuz geçen bir gecenin gözlerdeki ağrısını yine yeşil çay, alacaktır.

Yeşil Çay ile Peeling Yapımı

Yeşil çay peelingini tüm vücut için de yalnızca yüz için de kullanmak mümkün. Bu peeling, vücut ve yüz kaslarını dinlendirme,  gerginliği atma gibi bir avantaj sağlayacaktır. Vücut için yapılacak olan peelingte tarifi uygulamak çok kolay. Sıcak su içerisine yaklaşık üç avuç yeşil çay yaprağı atılmalı. Beş dakika demlendikten sonra su ile yıkanmanız da içine girip uzanmanız da vücudunuza çok iyi gelecektir. Yüz için uygulanması gereken peeling ise cam bir şişeye ılık su ve yeşil çay karışımının konulması ile yapılır. Cam şişe içinde bu peeling yaklaşık üç gün boyunca bozulmadan kullanılabilir.

Yeşil Çayın Tonik Olarak Kullanımı

Tonik, cildin yatışmasını, ışıldamasını ve temizlenmesini sağlamak amacıyla uygulanır. Yeşil çay ile yapılan tonik de aynı etkileri ortaya çıkaracaktır. Bununla beraber yüzü koruyacak bir etkisi de vardır.  Bir kaba yeşil çay yaprakları ve ılık su konularak demlenmesi sağlanır. Demlenme en fazla 3 dakika içinde tamamlanır. Sonrasında içerisine 5 damla limon suyu sıkılır. Her gece uyumadan önce pamuk yardımıyla yüze uygulanan bu tonik cildin gece boyunca dinlenmesini sağlar. Ertesi güne ise ışıltılı bir yüzle uyanırsınız.

Yeşil Çayın Maskede Kullanım Şekli

Yeşil çay, en çok yüz canlandırmak için kullanılmaktadır. Bunun farklı farklı yolları bulunmakla birlikte en fazla tonik ve maske şeklinde uygulandığı görülmektedir. Yüze zarar vermeden tazeliğini korumasını sağlayacak, sivilce ve yara izlerine iyi gelecek en temel ürün kildir. Kil ve yeşil çayın birlikte kullanımı ise yüzün çok daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. 3 çay kaşığı kil içerisine daha önce demlemiş olduğunuz bir yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Macunumsu bir kıvam elde ettikten sonra yüzün her köşesine uygulayın. Maskenin tamamı kuruyana kadar yüzde kalması gerekmektedir. Maske yaklaşık 40 dakika içerisinde tamamen kurumuş olur. Sonrasında ılık su ile yüz temizlenir.  Maskenin iki günde bir yapılması daha uygundur.


Share.

About Author

Comments are closed.