Yoğurdun Yemek Dışında 8 Farklı Kullanımı

0

Yoğurdun, sağlıklı bir gıda olmasının dışında güzellik ve ev temizliği için çok yönlü kullanım alanları vardır.

Pedikürden güneş yanığına, evcil hayvanlarınızdan pirinç parlatmaya kadar, yoğurdun hayatınızı kolaylaştıracak 8 parlak yolunu aşağıda görebilirsiniz. Fırında hızlı yoğurt nasıl yapılır?

1. Saç bakımı
Ne tür bir saç dokusuna sahip olursanız olun, yoğurt saçlarınıza çok iyi bir bakım yapar.

Yoğurttaki protein, saçı güçlendirir, kırık uçları onarır; laktik asit ise saçınızın nemlendirmesini sağlar. B12 dahil vitaminler zayıf saç tellerini korur, erken grileşmeyi ve kepek oluşumunu önler.

Ayda en az bir kez, saçınıza ve saç diplerine biraz yoğurt uygulayın ve masaj yapın. Ardından saçlarınızı kapatın ve 20-30 dakika bekletin. Daha iyi sonuçlar için, zeytinyağı, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı veya argan yağı gibi yağları da yoğurda ekleyebilirsiniz. Yoğurt yüz maskesi tarifleri ve faydaları

2. Sivilce ve leke sorunu
Yoğurdun anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-inflamatuar özellikleri sivilce ile savaşmak için harikalar yaratır.

Eğer cildinizde sivilce ya da güneş lekesi varsa yoğurdu maske olarak kullanabilirsiniz. Lekeler için maske uygularken yoğurda bir miktar limon suyu da ekleyebilirsiniz. Yoğurdun içindeki B vitaminleri, çinko ve laktik asit, pigmentasyonu azaltırken cildinizi yumuşatır ve sıkılaştırır. Yoğurt suyu nerelerde kullanılır?

3. Pirinç temizliği
Çoğu metal ve alaşım gibi, pirinç de zamanla lekelenir. Pirinç dekoratif eşyalarınızı, mücevherlerinizi veya kapı tokmağınızı eski görünümüne getirmenizde yoğurt yardımcı olur. Temizlemek istediğiniz alanı yoğurtla ovalayın, yoğurt kuruduktan sonra temiz bir bezle silerek parlatın.

4. Maya enfeksiyonu
Çoğu kadın yaşamları boyunca en az bir kez maya enfeksiyonu yaşar. Vajinadaki bakteri dengesizliği, mantarların aşırı büyümesine neden olduğunda ortaya çıkar.

Yoğurt, vajinadaki bakteri dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olabilir. Eğer maya enfeksiyonundan muzdaripseniz, beslenmenize daha fazla yoğurt eklemelisiniz. Evde probiyotik yoğurt nasıl mayalanır?

5. Yumuşacık ayaklar
Ayaklarınızın pediküre ihtiyacı var ama ekstra para harcamak istemiyorsanız, evde yoğurt kullanarak ayaklarınızı yumuşatabilirsiniz.
Yarım bardak cevizi öğütün ve yoğurtla karıştırın. Karışımı ayaklarınızı ovmak için kullanın, ardından nemlendirin.

6. Evcil hayvan
Hayvanlar insanlardan farklı sindirim sistemlerine sahip olabilirler, ancak aşırı gazın neden olduğu mide ağrıları gibi bazı benzerlikler olabilir.

Evcil hayvanınızın gaz sorununu çözmek için, yiyeceklerine 2 çay kaşığı yoğurt ekleyin. Kırışıklık ve leke için yoğurt-karbonat maskesi

7. Parlak köpek tüyleri
Köpeğinizin tüylerini parlatmak isterseniz, tüylere yoğurt sürün, 5 dakika bekletin ve ardından yıkayın.

8. Güneş yanığı
Aloe vera ve tıraş kremi, güneş yanığını hızlı bir şekilde tedavi edebilecek tek çare değildir. Güneş yanığı olan bölgeye sade yoğurt sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin.

Yoğurt, sadece rahatlama sağlamaz, aynı zamanda antibakteriyel özellikleri yanıkların enfekte olmasını ve cildin kurumasını engeller. Kemik erimesine karşı yoğurt ve nane


Share.

About Author

Comments are closed.