Yumurtayı Dondurarak Saklamanın Yöntemi

0

Köy yumurtası almış olabilirsiniz veya evinizde bulunan yumurtaları uzun süre kullanmayacağınızı anlarsanız uzun süre saklamanın yöntemini anlatacağız.

Yumurta buzdolabında 3-5 hafta süreyle kalabilir. Ancak dondurursanız 6 ay süreyle kullanabilirsiniz. İsterseniz yumurtanın beyazı ile sarısı ayrı ayrı veya birlikte dondurabilirsiniz. Sadece sarısını donduruyorsanız, 4 yumurta sarısı için 1/8 çay kaşığı tuz veya 1½ çay kaşığı şeker eklemeniz gerekir.

Yumurtaları dondurmak için her türlü kapları kullanabilirsiniz.

Malzemeler
12 taze yumurta

Yapılışı:
12 yumurtayı bir cam kase içine kırın ve yavaş bir şekilde karıştırın. İçine çok fazla hava girmesini önleyin.

Çırpılmış yumurtaları küçük farklı kapların içine eşit şekilde boşaltın. Folyo ile örtün ve dondurucuya düz yerleştirin.
En az 3 saat sonra, dondurulmuş yumurtaları kolay bir şekilde saklama için bir plastik dondurucu poşetine atabilirsiniz.Poşetlerin üzerine tarih koyun. Böylece yumurtaları ne zaman dondurduğunuzu unutmayın.

Yumurtaları kullanmaya hazır olduğunuzda, dondurucu torbasından istediğiniz miktarı çıkarın. Buzdolabında veya yaklaşık 10 dakika daha büyük bir kapta bekletilmiş küçük bir kapta buzunu çözünüz, daha sonra normalde nasıl kullanıyorsanız kullanın.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.