Yüzüklerin Parmakta Bıraktığı Lekeler Nasıl Engellenebilir?

0

Metal takılar bayanların vazgeçilmezlerindendir. Her kombine farklı takılar kullanan bayanların takı kutularında, dolaplarında bin bir çeşit takı bulunmaktadır. Altın, gümüş gibi pahalı maddelerden üretilen takıları herkes satın alamadığından genellikle fiyat olarak daha uygun metaller tercih edilmektedir. Takıların birçoğu altın ya da gümüş gibi kaliteli malzemelerden üretilmediğinden tende ve özellikle de parmaklarda leke yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra çok nadiren de olsa altın takıların leke yaptığı da görülmektedir. İşte bu lekeleri parmaktan çıkarmak ya da oluşmasını önlemek için pratik yöntemler mevcuttur.

Gümüş Yüzüklerin Parmakta Yaptığı Leke Nasıl Çıkarılır?

Özellikle sıcak havalarda gümüş yüzüklerin deri ile temas ettiği yerde oksitlenme olduğundan leke oluşabilmektedir. Gümüş yüzüklerde çok da sık karşılaşılmayan bu durum, yüzüğün karbonatla parlatılması ile önlenebilir. Karbonat bulunamazsa karbonatlı diş macunları ile de yüzük parlatılabilmektedir. Zira kararan yüzükler parmakta leke yapmaktadır. Oluşan leke ise, kararan yerin vazelin sürülerek ovulması ile kolaylıkla çıkarılabilir. Bu konuda önerilen yöntemlerden birisi de kararan bölgenin beyaz silgi ile silinmesidir. Bu sayede birkaç dakika içinde leke kaybolacaktır.

Altın Yüzüklerin Parmakta Leke Yapma Nedenleri Nelerdir?

  • Gerçek, saf altın yüzüklerin parmakta leke yaptığı bilinen bir durum değildir. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olabilir.
  • Altın alaşımındaki farklı metaller korozyondan etkilenir, sıcak ve nemli havada ciltte koyu lekeler yapar.
  • Kirli havanın içindeki kimyasallar ve terdeki doğal asitler oksitlenmeyi hızlandırırlar.
  • Parfüm, krem gibi kozmetik ürünler altın takı ile temas ettiğinde metal aşınır ve parmakta koyu renkli leke bırakır.

Altın Yüzüklerin Parmakta Yaptığı Lekeler Nasıl Yok Edilir?

  • Altın yüzükler, parmaktan hiç çıkarmadan uzun süre takılmamalıdır. Akşamları yüzükler çıkarılıp cildin hava alması sağlanabilir. Bunun için yüzük çıkarıldıktan sonra parmak ılık su ve sabunla yıkanır, temiz bir havlu ile kurulanır ve sabaha kadar cildin hava almasına izin verilir.
  • Altın yüzüklerin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Nemli yumuşak bir bezle sık sık silinmeli ve varsa oyuk yerlerine farklı maddelerin dolması önlenmelidir.
  • Yüzük takılmadan önce parmağa talk pudra sürülüp tenin tamamen kuruması sağlanmalıdır.
  • Yüzük seçerken çok dar ya da çok geniş değil, aksine tam oturan yüzükler tercih etmeye özen gösterilmelidir.
  • Yüksek ayarlı yüzükleri tercih etmek de kararma ve lekeleri önleyecektir. Yüksek ayarlı yüzüklerde alaşım maddesi az olacağından kalite de yüksek olur.

İmitasyon Takıların Yaptığı Lekeler Nasıl Temizlenir?

İmitasyon takılar çok kaliteli olmayan metallerden üretildiği için ciltte her türlü deformasyon ve olumsuz etki yaratabilmektedir. Bu lekeleri önlemek ya da onlardan kurtulmak için uygulanabilecek en pratik yol; aynı takıları çok sık kullanmamak ve geceleri çıkartmak olacaktır. Lekeli bölge diş macunu, vazelin veya elma sirkesi ile silinebilir, ovulabilir. Ancak takının hiç leke yapmaması için; yüzük parlatıcı oje ile kaplanabilir ve ya bir atölyeye götürülerek radyum kaplatılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.