Zehirli Sarmaşıktan Kurtulmanın Yolları

0

Zehirli sarmaşığı bilmeyen yoktur. Bu üç yapraklı sarmaşık, dokunduktan sonra kaşıntılı, kabarma, döküntü yapar. Bu bitkide bulunan reçine benzeri urushiolün varlığından kaynaklanır.

Evinizin arkasında zehirli samraşık varsa ne yapacaksınız. Çocuklarınız top oynarken mutlaka bu bitkiyi dokunacaktır. Ya da piknikte farkında bile olmadan değebilirsiniz.

Bu bitkiden kurtulmak çok da kolay değildir. Arsız olan bu bitki çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu bitkiden kurtulmak için öncelikle kökünden çıkarmayı deneyin. Bazı insanların zehirli sarmaşığa karşı bağışıklığı vardır. eğer böyle birini tanıyorsanız onu çağırın. eğer böyle bir arkadaşınız yoksa o zaman eldiven kullanın.
Giydiğiniz elbisenin de her tarafınızı koruduğundan emin olun. Gömleğinizin kol ağızlarını ve pontolonuzun paçalarını bantlayarak kapatın. Bu size biraz abartılı gelebilir ama işleme başladıktan kısa süre sonra rahatsızlık başlayabilir ve haftalarca sürebilir.
İşinizi bitirdikten sonra elbiseleriniz için önerilen en yüksek su sıcaklığında en az iki kez yıkayın .

Bitkiyi çektiğinizde, köklerinin tamamının çıktığına emin olun. Toprağı 5 santim derinliğe kadar kazıyın. Ardından yeniden büyümeyi önlemek için alanı mukavva örtün. Sorunlu bitkiyi ve köklerini yerinden çıkardıktan sonra, çöp torbasına koyun. Dumanla yayılacağı için yakmayın ve gübre olarak bahçenizin toprağında bırakmayın. Yeniden yeşerebilir.

Zehirli sarmaşığı kökünden çıkarmadan öldürmek istiyorsanız şu yöntemi deneyebilirsiniz. 1 su bardağı tuzu 3 litre suda çözün ve 1 çorba kaşığı bulaşık sabunu ekleyin. İyi karıştırın, su püskürtücüye dökün ve püskürtün. Bu karışımı püskürtmek, temas ettiği tüm bitkileri öldürecektir. Bu nedenle sadece zehirli sarmaşıklara püskürtüğünüzden emin olun. Ayrıca, yağmur bu solüsyonu hemen yıkayabileceğinden güneşli bir günde bunu yapmak en iyisidir. Birkaç uygulama gerekebilir, ancak işe yarayacaktır.

Zehirli sarmaşık insanlar üzerinde acı verici etkilere sahipken , çevremizdeki dünyada değerli bir yere sahiptir. Geyik, kuşlar ve hatta böcekler bitkiyi yiyor ve bazı küçük hayvanlar barınak olarak zehirli sarmaşığı kullanıyor. Aslında, bahçenizin bir bölümünde hiç kimsenin dokunduğu yerde zehirli sarmaşık görürseniz, orada yaşayan yaban hayatı için onu görmezden gelin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.