Zencefil Tozunu Evde Kendiniz Yapabilirsiniz

0

Organik zencefil ile yapılan zencefil tozu ile satın alacağınız hazır zencefil tozu arasında kesinlikle çok büyük farklar var. Organik zencefil tozu muhteşem güzel bir koku ve keskin tada sahiptir.

Bu farkı görebilmek için zencefil tozunuzu kendiniz yapmayı deneyin. Mümkünse organik zencefil bulmaya çalışın. Taze zencefil nasıl saklanır? Nasıl kullanılır?

Kurutulmuş zencefillerin küçük partiler halinde yapın ve hava geçirmez bir kutu içerisinde saklayın. Birçok kişi kuru zencefil tozu yaparken zencefilin dış kabuğunu soyuyor, fakat geleneksel olarak yapılan zencefil tozunda kabuklan soyulmaz. Evinizde zencefil nasıl yetiştirebilirsiniz?

Kuru zencefil tozu yapmak için, zencefil alıp kirden kurtulmak için suyu birkaç dakika süreyle ıslatın ve akan suyun altında iyice yıkayın. Keskin bir bıçak kullanın ve taze zencefiyi küçük parçalara kesin. Kuru zencefil tozu yapmanın hünerlerinden biri de mümkün olduğunca küçük parçalar halinde kesin. Böylece mümkün olduğunca küçülüp bir tabakaya yaymaktır. Mümkünse güneşte kurutun. Ancak mümkün değilse o zaman fırında kurutma yapabilirsiniz. Zencefil tamamen kuruduktan sonra blendır içine iyice toz haline getirin, bir elekten geçirin ve karışımı yine bir tepsiye yayın ve soğumasını sağlayın. Zencefil suyunun 8 sağlık faydası

Elekte kalan büyük parçalar varsa tekrar blendırde karıştırın ve yine eleyerek işlemi tekrar ettirin.

Zencefil tamamen kurumazsa dondurucu yöntemini kullanın. Toz haline getirmeden önce zencefili dondurun. Zencefilli detoks içeceği tarifi

Zencefilin lif miktarı çok fazla ise, pudra gibi toz haline gelmez.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.