Zencefilli Kökü En Uzun Nasıl Saklanır?

0

Zencefil kökünün evininzde bulunması mükemmel bir şeydir. Düzgün bir şekilde saklandığında uzun süre evinizde taze olarak kalabilir. Zencefil kökü, soğutulmuş veya sadece oda sıcaklığında satılabilir. Zencefilinizi ne kadar süreyle saklamak istediğinize karar verin. Daha sonra taze tutmak için bu ipuçlarını takip edin.

En İyi Kalite Zencefil Kökünü Satın Alın
Pürüzsüz, cilasız dış kabuğu olan sağlam zencefil parçaları arayın. Kırışıklıklar görürseniz, zaten bozulmaya başlamış demektir.

Yumuşak lekeler olmamalı, bu da lekelenmeye ve bozulmaya başlayan alanları da gösterecektir. Herhangi bir küf belirtisi için uçlara bakın. Bunları uzaklaştırabilecek olsanız da, zencefilleri saklamak yerine hemen kullanın.

Buzdolabında Zencefili En Fazla Üç Hafta Koruyabilirsiniz
Zencefil kökünü buzdolabınıza üç hafta veya daha kısa süre saklayabilirsiniz. En iyisi, zencefili satın aldıktan sonra saklamaktır. Böylece dayanma süresini uzatabilirsiniz. Bir dondurucu torbasına koyabilir, havanın çoğunu bastırıp buzdolabınızın soğuk bölümünün çekmecesine koyabilirsiniz. Eve getirdiğiniz kahverengi kağıt torbasıyla da buzdolabına koyabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar kağıt torba veya bir kağıt havluya sarılmış olduğunda kökün, hızlı bir şekilde küflenip, kırıştığını iddia ediyor.

Soyulmuş Zencefilleri Depolama
Daha uzun süre korumak istediğiniz ekstra soyulmuş zencefiliniz varsa, küçük bir cam kavanoz içine koyup kapağı kapatmadan içine votka veya şeri koyabilirsiniz. Bu şekilde birkaç hafta tutulmalıdır. Sıvı bulanıklaşmaya başlarsa bu bakteri ürettiğini gösterir o zaman zencefili kullanmayın ve atın.

Zencefil Soğutucuda Bir Yıl veya Daha Fazla Saklanır
Zencefil süresiz olarak depolamak için kabuğu soyulduktan sonra dondurucuya koyun. Sadece bir dondurucu torbasına yerleştirin ve havanın çoğunu bastırın veya bir dondurucu kese içinde vakumla kapatın. Dondurulmuş zencefil, çözülürken taze zencefilden daha süngerli olabilir, bu nedenle her tarif veya kullanım için ideal olmayabilir.

Tarifiniz için ne kadar taze zencefile ihtiyacınız varsa, dondurucudan çıkarmanız yeterlidir. İhtiyacınız olan miktarı kullanın geri kalanını yine buzluğa koyun. Donmuş zencefilin soyulması daha kolaydır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.