Zerdeçal Evde Nasıl Yetiştirilir?

0

Zerdeçal dünyaca kabul görmüş süper baharatlardan bir tanesidir. Birçok uzman zerdeçalın 600’ün üzerinde potansiyel koruyucu ve tedavi edici özelliği olduğuna inanıyor.

Yaraları temizleyen ve tedavi eden antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ancak zerdeçalı bu kadar popüler yapan en önemli neden ise antienflamatuar etken maddelerden ibuprofen kadar etkili olması.

Zerdeçal Evde Nasıl Yetiştirilir?

Zencefil bitkisine benzer şekilde kök kesimlerinin toprağa ekilmesi yöntemiyle yetiştiriliyor. Tohum olarak ekilmesi söz konusu olmayan zerdeçal kökünü aktarlarda bulabilirsiniz.

Evde zerdeçal yetiştirmek için aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterlidir.

Üzerinde 2 ya da 3 tomurcuk olan büyük bir kök zerdeçalı, her parçaya bir tomurcuk gelecek şekilde daha küçük 2-3 parçaya ayırın. Elinizle kırmanızı tavsiye ediyoruz.

Derin bir saksıyı hafif nemli organik toprak ile doldurun. Tomurcuklar yukarı bakacak şekilde toprak yüzeyinin yaklaşık 5 cm altına yerleştirin.
Saksıyı sulayın.

Hangi Sıklıkla Sulanmalıdır?

Zerdeçal suyu çok sever. Toprağı sürekli nemli tutun, sıcak ve kuru bir ortam sağlayın. 2 günde bir sulayalabilir ya da sprey şişesiyle toprağını nemlendirebilirsiniz. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız daha 3-4 günde bir sulamalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, toprağın vıcık vıcık su olmamasıdır.

Zerdeçal Hasadı Nasıl Yapılır?

Yaprakları ve sapları yenilebilir olsa da, çoğu insan sadece zerdeçalı kökleri için hasat eder. Çoğu bitki sezon boyunca hasat edilebilirken, zerdeçal kökü ise yalnızca bir kez hasat edilir. Zerdeçal köklerinin kullanılabilir olgunluğa gelmesi için 8-10 aya ihtiyaç vardır.

Zerdeçal kökleri yeterli büyüklüğe geldiğinde, saksıdaki tüm kökleri bir seferde hasat etmelisiniz.
Hasat ettiğiniz bu bitkinin köklerini bir sonraki sezonda kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Zerdeçal kökleri nasıl korunur?

Kökleri kullanılana kadar serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kullanacağınız zaman aşağıdaki işlemleri yapmalısınız:

1. Kökleri 45 dakika boyunca bir tencerede kaynatın.
2. Kaynattığınız kökleri bir hafta boyunca kurumaya bırakın.
3. Zerdeçalın renginin elinize geçmemesi için eldiven giyerek kökleri soyun.
4. Soyduğunuz kökleri bir rende ya da öğütücü ile toz haline getirin ve kullanın.


Share.

About Author

Comments are closed.