Annelikle İş Hayatı Arasında Denge Nasıl Sağlanır?

0

Pek çok kadın, çalışma hayatı esnasında çocuklarına yeterince vakit ayıramadığı düşüncesi ile mutsuz olmakta ve çoğu zaman iş yerinde çeşitli sorunlar yaşayarak işlerinden ayrılmaktadır. Ancak doğru şekilde hareket edildiği ve annelik ile iş hayatı arasındaki hassas denge sağlandığı sürece hem çalışıp hem de anne olmanın kimseye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çalışırken bir yandan da çocuklarına bakmaya çabalayan annelerin sağlıklı ve düzenli bir anne – çocuk ilişkisi kurabilmeleri adına dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. Birçok uzman psikologun önerdiği bu yöntemleri doğru uyguladığı takdirde dileyen her anne bir yandan para kazanırken bir yandan da çocukları ile yeterince ilgilenmeye devam edebilir.

Çocuk Sahibi Anneler Neden Çalışma İhtiyacı Duyarlar?

Çalışan annelerin iş hayatı ile annelikleri arasındaki dengeyi nasıl sağlayabilecekleri konusunda bilgi vermeden önce pek çok annenin günümüzde neden iş hayatına devam ettiğini ya da etmek zorunda kaldığını açıklamak gerekebilir. Bazı anneler evlerinin ekonomik durumunu iyileştirebilmek ve eşlerine destek olabilmek adına çalışmayı tercih edebilirler. Günümüzde hayat şartlarının her geçen gün zorlaşmaya başladığını göz önüne aldığımız zaman bu konuda annelere hak vermemek elde değildir. Annelerin çalışmalarının bir diğer nedeni ise bütün gün evde kapalı kalmamak ve en azından iş yerinde insan içine çıkarak biraz olsun sosyalleşmek istemeleridir. Bu da sağlıklı ruh haline katkına bulunduğu için anneler adına doğal bir istek olarak kabul edilebilir.

Annelerin Çalışmaları Üzerindeki Toplumsal Baskı

Annelerin iş hayatlarını zora sokan ve onları stres altına alan toplumsal baskı, halen pek çok yerde çocuk sahibi kadınların çalışmamaları ve evlerinde oturmaları gerektiği yönündedir. Ancak yapılan araştırmalar çalışan annelerin çocuklarında herhangi bir fiziksel ya da ruhsal problem olmadığını tespit etmiştir. Aksine çalışan annelerin çocukları doğru ilişkilerin sağlanması durumunda annelerini kendilerine iyi bir rol model alarak onun gibi olmaya çalışmaktadır. Yani toplumdaki yaygın kanının aksine annelerin çocuklarının büyüme aşamalarında çalışmalarının onlara verdiği bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Çalışan Anne ile Çocuk İlişkisinin Kalitesi

Pek çok önemli uzman isme göre annelerin çalıştıkları dönemlerde çocukları ile olan ilişkilerinin kalitesi tamamen yaşam ve iş dengesini doğru şekilde kurabilmelerine bağlıdır. Uzun süren iş saatleri nedeniyle evde çocuklar ile geçirilen vakitlerin kısıtlı olması durumunda bile bazı önemli noktalara hassasiyet gösterildiği takdirde çocuklar ile oldukça kaliteli ve verimli vakit geçirebilmek mümkün olabilir. Bu da çalışan anne ile çocuk arasında sağlam bir bağ kurulmasına ve çocuğun sorunsuz şekilde bir birey olarak büyüyebilmesine olanak verir.

Çocuğa Ayrılan Zamanlarda Ona Odaklanmak

Çalışan annelerin çocukları ile geçirdikleri zamanlarda yalnızca onlara odaklanmaları çocuklarının sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde başka şeylerle ilgilenmemek anne ve çocuk arasındaki bağların kuvvetlendirilmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar çocuklar ile geçirilen vakitlerde onlarla göz teması kurmanın çocuk gelişimi üzerinde önemli ve olumlu etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.

Uzun Zaman Değil Verimli Zaman Geçirmek

Çalışan anne ve çocuk ilişkisinde kilit noktalardan birisi de çocuk ile geçirilen zamanın olabilecek en verimli şekilde kullanılmasıdır. Saatler boyunca çocukla ara ara konuşmak ya da ilgilenmek çalışan annelerin kendi işlerini yapamamalarına ve bu durumda strese girmelerine sebebiyet verirken, çocuk açısından da sağlıklı anne – çocuk ilişkisinin önüne geçmiş olacaktır. Bunun yerine çocukla geçirilebilecek sadece 1 saat bile, tamamen ona ayrılması ve başka hiçbir şey ile ilgilenilmemesi durumunda çocuğun gelişimi için yeterlidir. Birlikte geçirilen vakitlere süre koymak hem anne hem de çocuğun hayatına sağlıklı sınırlar getirecektir. Geçirilen bir saatlik süreç içerisinde çocuğun ruhsal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilmek annelerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktadır. Bu vakitlerde çocuk ile iletişim kurulurken sabırlı, sevecen ve güven verici olmak ayrıca mühimdir.

Bakıcı Seçiminde Titiz Olmak ve Sık Bakıcı Değiştirmemek

Çalışan anne ve çocuk ilişkisinde sağlam temellerin atılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de; eve bir bakıcı alınacak olması durumunda seçilecek kişi konusuna özellikle özen göstermektir. Bakıcılar anneleri yokken çocukların dünyaları oldukları için onlara verecekleri en ufak bir fiziksel ya da ruhsal zarar, çocuğun kendi annesi ile olan ilişkisini de kötü yönde etkileyecektir. Bu nedenle çalışan anneler bakıcı tutmaları durumunda aldıkları kişiyi iyice araştırmalı ve mümkünse referansı olmayan bakıcılardan uzak durmalıdır. Günümüzde pek çok bakıcı tacizi davası olduğu göz önüne alındığında çocukların sağlıkları için bu konuya ekstra hassasiyet göstermek gereklidir. Ayrıca tutulan bakıcıları sık sık değiştirmemek ve bir bakıcı üzerinden devam etmek çocuğun sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı Bir Anne ve Çocuk İlişkisi İçin Yapılabilecekler

Bir aynaya benzer şekilde çocuğun hislerini tekrar etmenin anne ve çocuk arasındaki bağları fazlasıyla kuvvetlendirdiği bilinir. Çünkü pek çok çocuk hislerine bir anlam katmayı ve kendini ifade etmeyi ebeveynlerini izleyerek edinir. Bu yüzden çocuklarla geçirilen vakitlerde onlarla uzun süre konuşmanın önemi büyüktür. Günlük yaşanılan şeylerden ve etrafta olan bitenden çocuğa bahsetmenin yanı sıra soracağı her türlü soruya içtenlikle cevap vermek, anne ve çocuğun arasında koparılamayacak ölçüde güçlü bir ilişkinin doğmasını sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.