Aynı İş ve Pozisyonda Ne Kadar Kalmalısınız?

0

Biliyorsunuz bir işi yapabilme isteği aynı zamanda motivasyon – güdü olarak da tanımlanabilir. Motivasyonu yüksek olan kişiler her türlü zorluğun altından kalkabiliyorlar. Özellikle aynı işi uzun süredir yapan pek çok çalışanda Motivasyon Eğrisi düşüyor çünkü monotonluk başlıyor ve monotonluk insandaki tüm heyecanı, adrenalini, yarına dair merakı ortadan kaldırıyor.

Ben kariyerleri açısından fikirlerimi isteyen ve destek olduğum herkese ve aynı zamanda eğitimlerde de hep aynı şeyi söylüyorum, eğer aynı şirkette aynı bölümde 3.5 seneden daha uzun süre kalıyorsanız ve bu sürede hiçbir şekilde yatay  ya da dikey bir hareket yapmıyorsanız orada bir sorun var demektir. Durup bir bakın.  Ya siz bu rutini ve konfor alanını seviyorsunuz demektir ya da sevmiyorsanız bile bu alanı bozmak için yeterince motivasyonunuz yoktur demektir.

Hepimizin motivasyon faktörleri var. Bunlar başarı, saygınlık, kabul görmek, terfi almak, sorumluluklarımızın artması vs vs bu liste uzatılabilir. Bunların bir kısmı içsel motivasyonlar bir kısmı ise bizi dışarıdan etkileyen motivatörler. Mesela çalıştığımız kurumun yaptığı yıllık ücret zammı, içinde bulunduğunuz iş koşulları hatta iş tanımınız bile bizi motive eden ya da demotive eden durumlardır ki bunlara hijyen faktörler adı verilir. (yani dışsal motivasyon)

Hepinize motive olduğunuz, gözlerinizin güldüğü, demotivasyondan ivedilikle uzaklaşacağınız günler dilerim. 🙂


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.