Başarılı Bir İş Hayatı İçin Vücut Dili Önerileri

0

Bizler farkında olmasak da, vücut diliniz aslında birçok şey anlatıyor. Kendinizi daha iyi ifade edebilmek veya karşınızdakini daha iyi anlayabilmek için vücut dilini doğru kullanmanız gerekiyor. Özellikle işyerinde vücut dilinizi doğru kullanarak, bir adım öne geçebilirsiniz.

Alçak sesle konuşun

Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, alçak sesle konuşmak etrafınızdaki kişilere güven ve ilham veriyor. Forbes vücut dili uzmanı Carol Kinsey Goman ise konuşurken rahat olunması gerektiğini belirtiyor. Dudaklarınızı konuşma sırasında çok sıkı birleştirmeyin. Relaks olun. Telefon konuşması sırasında da zaman zaman “hıııı hııııı” gibi sesler çıkararak karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi gösterin.  Stres, ses tellerinin daralmasına ve sesinizin normalden daha yüksek çıkmasına yolaçtığını unutmayın.

Göz teması kurun

Göz teması karşı tarafı etkilemek için çok önemli unsurlardan biridir. Yapılan bir analize göre, 3000 kişilik bir gruba yapılan konuşmada, göz teması kurulmadan yapılması halinde etkileme oranı yüzde 30 civarında kalmaktadır. Ancak göz temasının kurulması halinde bu oran 2 katına çıkmaktadır. Birebir görüşmelerden göz temasını 10 saniye sürdürün. Grup konuşmalarında ise 3-5 saniye arasında göz teması kurmanız yeterli olacaktır.

Konuşmanıza dikkat edin

İşyerinde hatalar veya sinirlendiğiniz noktalar olabilir. Uzmanlar, kızgın olduğunuzda söylediğiniz sözlerin sizi karşı tarafa zayıf göstereceğini belirtiyor. Bunun için kızgın veya sinirli olduğunuzda, sakinleşinceye kadar konuşmamayı deneyin. Sakinleşince uzlaşma zemini bulmanız daha kolay olacaktır.

Hafifçe dokunun

Karşınızdaki kişinin sıkıntılı bir durumda olduğunu düşünüyorsanız, onunla sohbet ederken, hafifçe koluna dokunabilirsiniz. Bu dokunuş, güven duygusunu arttıracaktır. Bu fiziksel temas, oksitosin hormonunu harekete geçirecek ve kortizol hormonunu düşürerek, stresin azalmasına yardımcı olacaktır.

Gülümseyin

Gülümsemek özellikle de beyaz dişlere sahipseniz, her zaman akılda kalacak bir etki yapacaktır. Duke Üniversitesi’ndeki araştırmada görüşmeye iki grup katıldı. Bir grup nötr, diğer grup ise görüşmede gülümsedi. Gülümseyen grubta bulunan kişilerin isimleri daha çok akılda kaldı. Aynı şekilde gülümseyen panelistler daha çok hatırlandı.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.