Bazen Sadelik İşi Almak İçin Yeterlidir

0

Bir kuruluşta yükselmek için gereken niteliklere kimin sahip olduğunu anlama sürecini hızlandırabilecek varsayımsal bir test sunalım.

100 başkan yardımcısına aynı görevi verdiğinizi düşünün:  bir ay süreyle şirket için yeni bir iş fırsatı araştırmak ve sonra fikirleri, şirket dışında yapılacak bir hafta sonu toplantısında üst düzey yöneticilere sunmak. Bir yay geçer, başkan yardımcılarının fikirleri hazırdır ve sunum zamanı gelir.

Fikirlerin hepsi de oldukça iyidir fakat sunumların uzunlukları birbirinden çok ama çok farklıdır. Genç başkan yardımcıları sırasıyla içeri girerler. Bazıları, fikirlerini daha da  süslemeye yönelik 30 slaytlık Power Point sunumlarıyla 45 dakika anlatım yapmak isterler. Diğer sunumlar daha kısadır, sadece 10 slayt vardır.  Bazıları yalnızca 3,  hatta 2 slayt kullanırlar ve sunumları en fazla 5 dakika sürer. Bir kişi ise hiç Power Point kullanmaz. Yalnızca fikrini anlatır ve 3 temel etkenle desteklediği kısa bir tanıtım yapar.

Yöneticiler bu başkan yardımcısının öz anlatımından, fikrinin sadeliğinden ve karşısındakinin zamanına değer vermesinden çok etkilenirler. Daha sonra bu kişiye bir telefon gelir. Yöneticiler kendisini, yüksek potansiyele sahip çalışanlara yönelik şirket-içi liderlik geliştirme programına almak istemektedirler.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.