Bir Aday Olarak İş Görüşmelerinde Sormanız Ve Sormamanız Gereken Sorular

0

Sizlerle “bir aday olarak iş görüşmelerinde sormanız ve sormamanız gereken sorular nelerdir?” konulu bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum.

 

LearnVest sitesinde yayınlanan bir makalede, iş görüşmelerinde sorulması ve sorulmaması gereken sorularla ilgili bir liste buldum. Çok yararlı olduğunu düşündüğüm bu soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

BU SORULARI SORMAYIN;

1. Karşı taraf size bir teklifte bulunmadan, maaş, tatil ve ek gelirler konusunu açmayın.

2. NEDEN kelimesiyle başlayan sorular sormak, karşı tarafı savunmaya zorlar. Bunun yerine, Şirketiniz hakkında şunları okudum. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, türü soruları tercih edin.

3. Rakipleriniz kim, sorusunu sormak ödevinizi yapmadığınız anlamına gelir. Görüşmeye gitmeden önce mutlaka kendi araştırmanızı yapın.

 

BU 5 SORUYU MUTLAKA SORUN

1. Şirketinizin kültürünü örneklerle anlatır mısınız?

2. Çalışanlarınızın başarılarını nasıl ödüllendiriyorsunuz?

3. Şirketiniz hakkında en çok neleri beğeniyorsunuz?

4. Şirket içindeki takım çalışmalarına örnek verebilir misiniz?

5. Beni işe alırsanız önümüzdeki 30, 60 gün içinde benden neler yapmamı bekleyeceksiniz?

 


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.