Çağımızın Hastalığı Nomofobi Nedir?

0

Bugün sizinle paylaşacağım enteresan konu ise; Nomofobi. Nomofobi ne demek derseniz, çağımızın hastalığı, İngilizce ‘no mobile phobia’dantüretilen ‘nomofobi’ ya da cep telefonundan mahrum kalma korkusu demek. Mesela ben bu yazıyı bir cafe’de hazırlıyorum şuan ve yan masada 6 tane kadın var ve hepsinin ellerinde cep telefonu, birbirlerine bir şeyler gösterip tüm cafenin duyacağı şekilde gülüyorlar. Son 1 saattir sadece hallerine bakıyorum ve telefon harici bir konuşmaları olmadığını fark ettim. Kaçınız telefonunuz olmadan sokağa çıkabiliyorsunuz? Cep telefonu olan birçok insan, telefonları kaybettiklerinde midelerine kramp girdiği hissine kapılmıştır. Çoğu için başka bir telefon alıp hayata devam etmek kolaydır ama başkaları için telefonlarını kaybetmek veya sinyalin çekmemesi gerçekten bir telaş sebebidir. İşte Nomofobi tam da bu! 🙂

İngiltere’de 1000 cep telefonu kullanıcısıyla yapılan araştırmada, katılımcıların % 66’sı cep telefonlarını kaybetme fikrinin kendilerini çok bunalttığını söylemiş.  Bazı insanlar fobilerini, örneğin fare korkusunu çabucak atlatabilir (çünkü farelerden uzak durulabilir) ama bağlantılarının kesilmesinden her şeyden fazla korkanlar için profesyonel yardım alma zamanı olabilir.

Bu oran 18-24 yaşlarındaki gençlerde % 76’ya çıkıyor. Sonuçları yeni teknolojiler konusunda uzman FaDa ajansından Damien Douani “Akıllı telefonlarla iş sınırsız bir hal aldı” diye yorumlamış. Birkaç yıl önce SMS’in bir tür Nomofobi olarak görüldüğünü ve durmadan kısa mesaj yazanlara ‘başparmak nesli’ dendiğini hatırlatan Douani, internetli akıllı telefonlar için ‘10 bin SMS gücünde’  ve “Google refleksi mobile de geçti, bilgiye ihtiyacım var ve her şeye yanıt buluyorum, bu büyük bir kolaylık” diye bilgi vermiş.

Akıllı telefonları kullanan kişiler telefonlarına gelen her mesajı veya uyarıyı yanıtlama isteği duyduklarından dolayı strese girdikleri söyleniyor. Araştırmayı yapan uzmanlara göre, akıllı telefon kullananlar Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarındaki arkadaşlarını ve güncel haberleri takip etmeyi de takıntı haline getirerek huzursuz oluyor. Ayrıca akıllı telefon kullananlardan bazıları sürekli internete bağlı kalmak istedikleri için psikolojik gerginlikler yaşıyor.

Fransa’da geçen ay yapılan benzer bir araştırmada da Fransızların % 22’si cep telefonları olmaksızın bir gün bile geçirmelerinin “olanaksız” olduğunu açıklarken, bu oranın 15-19 yaşlarında % 34’e çıkması dikkati çekmiş.

Mingle şirketi tarafından 1500 cep telefonu kullanıcısının katılımıyla yapılan araştırmada, soruları yanıtlayanların % 29’u telefonlarında 24 saatten fazla vazgeçebileceklerini, “ama bunun çok zor” olacağını söylerken, % 49’u bunun bir sorun yaratmayacağını ifade etmiş.

Son 10 yıldır yapılan “Dünya cep telefonsuz günü”nün organizatörü Phil Marso, “Akıllı telefonlarına bağımlı insanları anlayabiliriz, çünkü her şeyleri, tüm yaşamları onun içinde. Şans eseri cep telefonlarını kaybeder ya da bozulursa, kendilerini dünyadan tamamen kopuk hissederler. İnsanlık dışı bir alet. Bir gün sokakta, aradığı sokağı bana sormak yerine akıllı telefonunun ekranındaki haritayı gösterene bile rastladım” diye konuştu. Bu arada Phil Marso’nun konuyla ilgili 12 tane kitabı var. Amazon.com’dan bulabilirsiniz.

Nomofobi nispeten yeni bir olgudur. 

Kapalı yerlerde kalma, açık alanda durma, yüksekten korkma derken modern zamanların yeni bir fobisi başgösterdi:  Nomofobi… Yani “cep telefonsuz ne yaparım?” korkusu… Teknoloji her gün gelişirken, insanoğlunu saran korkular da değişim gösteriyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre günümüzün yeni fobisi “Nomofobi”. Bu yeni hastalık cep telefonsuz kalanları sarıyor. Cep telefonuna bu kadar bağımlılığın sebebinin, insanların aileleri ve arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olma arzusu olduğu belirtildi. Bu insanlar cep telefonlarına o kadar bağımlı oluyorlar ki, telefonun şarjının bitmesi veya telefonu nereye koyduğunu bulamamak streslerini hayli artırıyor.

2100 cep telefonu kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmada, katılan her 2 kişiden biri telefonlarını asla kapatmadığını söylemi. Her 10 kişiden biri de işleri dolayısıyla her zaman ulaşılabilir olmak istediğini belirtmiş. Uzmanlar, “Nomofobi”nin cep telefonu kullanıcılarının % 53’ünü etkileyebildiğini, erkeklerin % 58, kadınlarınsa % 48’inin şarjları bittiğinde, kontörleri tükendiğinde, telefonlarını kaybettiklerinde veya kapsama alanı dışına düştüklerinde endişelerinin arttığını söylemişler. 13 milyon İngiliz’in “21. Yüzyıl’ın bu yeni bağımlılığından” mustarip olduğu da ortaya çıktı.

Nomofobi Belirtileri

  • Cep telefonunu veya sinyalini kaybetmek olumsuz fiziksel belirtilere yol açıyorsa veya kişi telefonunu asla kapatmıyorsa,
  • Kişi panik atağın sinyal çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı aşırı bir tepki olduğunun farkındaysa,
  • Obsesif biçimde cep telefonunun veya mobil cihazının yanında olup olmadığını kontrol ediyorsa,
  • Cep telefonu güvenli bir yerde olsa bile onu kaybetme endişesi sürekli mevcutsa,
  • Fobi oldukça uzun bir süredir devam ediyorsa ve kişinin sağlığını veya günlük yaşamını etkiliyorsa.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.