Hatalardan Öğrenmek: Walmart Sosyal Medya Örneği

0

Bazı şirketler hem de alanında ilk sıralarda bulunan şirketler, sosyal medyada zaman zaman stratejik hatalar yapabiliyor. Bazı şirketler bu hataların üstünü kapatmaya çalışabiliyor bazıları ise bu hatalardan ders çıkartıp yoluna devam ediyor. Bu noktada Walmart çok güzel bir örnek. Yenilgilerden neler öğrendiğine dair bilgiler paylaşacağım bugün sizinle.

2007’nin sonbaharında, çok sayıda sosyal medya gözlemcisinin görüşüne göre Walmart’ın sosyal medya çabaları bir felaketti. Walmart2006’da, zamanın lideri MySpace’e meydan okumak için kendi sosyal ağını The Hub’ı başlatmıştı ancak girişim kötü sonuçlanmıştı. (Detayları linklerden görebilirsiniz. http://www.forbes.com/2006/10/02/myspace-walmart-youtube-tech-media-cx_rr_1003walmart.html , http://mashable.com/2006/07/18/wal-mart-clones-myspace-badly/  , http://mashable.com/2006/10/03/walmarts-myspace-clone-dead-on-arrival/  )

The Hub, içerik oluşturmak için oyuncu ve manken kullandığı ve ziyaretçileri Walmart ürünlerini satın almaları için sürekli itelediği için sadece 10 hafta ayakta kalabilmişti. Derken Eylül 2006’da bir halk bloğunda, bir karavanla ülke çapında seyahat eden ve Walmart otoparklarında kalan bir çiftin Walmart tarafından desteklendiği yazıldı. Ardından sarsılmış güven, yoğun bir şekilde medyaya konu oldu. (Detayları linklerden görebilirsiniz. http://www.businessweek.com/bwdaily/dnflash/content/oct2006/db20061009_579137.htm , http://walmartwatch.com/wp-content/blogs.dir/2/files/pdf/flog_controversy.pdf  , http://theflack.blogspot.com/2006/10/jim-laura.html )

Bekleyin dahası var. Walmart 2007’nin sonbaharında, okula dönme alışverişine odaklı bir Facebook grubuyla geri geldi. Kampanya iyi uygulanıyordu ama Facebook grubu modaya odaklanmıştı oysa Walmart düşük fiyatlarıyla tanınıyordu ve bu yüzden hedef okul izleyicisiyle bir kopukluk oluşmuştu. Daha da kötüsü, Facebook üyeleri Walmart’ın işgücü uygulamalarını yorumlarıyla protesto etmeye başlamışlar ve siteyi şirketin aleyhine döndürmüşlerdi.  (Detayları linklerden görebilirsiniz. http://www.reuters.com/article/2007/08/08/us-walmart-facebook-idUSN0843464220070808  , http://www.switched.com/2007/08/14/wal-mart-woos-college-kids-with-facebook/  ,   http://www.flickr.com/photos/michaelsgalpert/1354576427/ )

Walmart bir türlü sosyal teknolojileri anlamayacak gibi görünüyordu. Ancak perde arkasında şirketin, müşterileriyle mağazalarda yakın ilişkiye girmesine benzer şekilde sosyal teknolojiler yoluyla da aynı şeyi yapmak için çelikten bir iradeye sahip olduğu belli oluyordu. Her aksamada Walmart bir şeyler öğrenmiş ve bunları ciddiye almıştı. Para tasarrufu  yapmada  ailelere yardım etme misyonunda tutarlı olması gerektiğini öğrenmişti. Aşağılayıcı yorumlar yapanların önemli sayıları bulduğunu, bunların kaygılarını açık bir forumda karşılanmasının zor olduğunu fark etmiş ve insanlarla gerçekten açık bir diyaloğa girmek isterken bu tarz aşağılayıcı yazı yazanların sohbetlere el koymasına engel olmak için sosyal medyayı titizlikle yönetmesi gerektiğini anlamıştı.

Sonunda Walmart, Aralık 2007’de CheckOutBlog.com’u başlattı; film kategorisinde bir alıcı olan Susan Chronister gibi Walmart çalışanları blog yazıları yazmaya başladılar. Site, Walmart alıcılarının mağazalar için ürün seçerken neler düşündüklerini paylaştığı için başarılı oldu. Hemen sonra Bazaarvoice’ten reyting ile değerlendirmeler eklendi ve  (http://www.walmart.com/cp/Customer-Ratings-and-Reviews/612359http://www.bazaarvoice.com/clients/walmart) Aralık 2008’de, annelerin tasarruf yapmak üzere ipucu paylaştıkları elevenmoms.com bloğu devreye girdi. Walmart önceki deneyimlerinden yılmamıştı ve yakın ilişkilerini geliştirme üzerine azimle araştırma yaparken yeni şeyler denemekten korkmuyordu. Sonuç; Walmart tüm sosyal medya kanallarında aktif olmayabilir ama sosyal teknolojiler konusunda uzman olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Şu anda Facebook’taki üye sayısı inanılır gibi değil ve müşterileriyle tweet’leşen düzinelerce çalışanının Twitter hesabı var.

Peki şimdi siz kendi şirketinize bakın. Şirketinizin hatalardan ders alma / öğrenme yeteneği nedir? Başarısızlıklarını halı altına süpüren ve onları görmezden gelerek şirketin hızla yoluna devam edeceğini mi ümit ediyorsunuz? Yoksa Walmart gibi başarısızlığı açık yüreklilikle göğüsleyen ve hedefe ulaşmak için bu deneyimden öğrenmek üzere ortak vizyonuna odaklanmış bir şirket misiniz?


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.