Verimliliği Arttırmanın 16 Yolu

0

Aşağıda sıralanan taktik ve teknikler ile bütün yıl boyunca verimliliğinizi artırmanızı sağlayabileceksiniz.

1. Alarmları Kapatın!

Her 5 dakikada bir herhangi bir hatırlatma için titreyen ya da öten telefonunuzla gerekli yaratıcılık ve verimliliği sağlayamazsınız. Bu durumu hayatınızdan çıkarın ve alarmlarınızın sizin etkinliğinize olan kötü etkisini ortadan kaldırın.

2. Haberleri Çok Takmayın!

Bir iş ile uğraşırken günlük hayata takılı kalırsanız, o işte üretken olmazsınız. Televizyondan duyduğunuz haberler sırtınızda bir kambur oluşturuyor ve işlerinize olan konsantrasyonunuz her geçen dakika daha çok dağılıyor. Haberleri artık sallamayın ve en üretken olduğunuz iş üzerine odaklanarak verimliliğinizi artırın.

3. Sabahları Egzersiz Yapın!

Her sabah uyandıktan sonra sağlığınız için bir takım egzersizleri yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Sabah sporu ile birlikte daha verimli bir gün geçireceğinizi siz de çok iyi biliyorsunuz.

4. 30 Dakikalık Toplantılar Kâfi!

Saatler harcayan hiçbir toplantı aslında gerçekten saatler gerektirmiyor. En önemli toplantılar için bile 30 dakika çok yeterli bir süre. O nedenle sakin olun, toplantılarınızı 30 dakikalık olarak ayarlayın.

5. Su İçin!

Çok basit ve saçma bir öneri gibi gelebilir, ancak öyle değil. Çoğumuz günlük koşuşturmaca sırasında yeterli su miktarını tüketmiyoruz. Oysaki su içmek bizlere enerji veriyor ve vücudumuzu tazeliyor. O nedenle su içmeyi ihmal etmeyin.

6. Kendinize Dinlenmek İçin Zaman Yaratın!

Sürekli çalışarak olmaz, biraz dinlenmeniz de gerekiyor. Arada sırada işlerinize ara verin ve hem beyniniz, hem de vücudunuz dinlensin.

7. Hayır, Demekten Çekinmeyin!

Kullanmayı pek sevmediğimiz ve bu nedenle sonu kötü olacak olan çok maceraya atıldığımız bir kelimedir “hayır”. Hayır demeyi öğrenin ve uygulayın, kendinizi bu kadar stres altına sokmayın.

8. Köpeğinize Sarılın!

Her şey iş değil. Size sadık bir köpeğinizin olduğunu, sizi karşılıksız sevdiğini bilin ve ona sarılın. Hayatta olduğunuzu fark edin.

9. Kayıp Zamanlarınızı Verimli Kılın!

İşe giderken iş dünyası ile ilgili bir takım yeni gelişmelere kulak kabartın. Bu ayrıntıları yakalamaya çalışarak boşa geçen zamanınızı değerlendirin.

10. Çalışma Masanızı Düzenli Tutun!

Karışık ve düzensiz bir masa, size kendinizi kötü hissettirecek ve sanki işlerinizin hiç bitmeyecekmiş gibi olduğu fikrini size verecek. Onu düzenleyin!

11. Kahvaltı yapın!

En zor seçeneklerden biri bu olabilir, çünkü çoğu insan sabah kalktığında bir şeyler yemek istemez. Ancak üretken ve verimli bir gün geçirmek istiyorsanız, mutlaka güçlü hissetmeniz gerekecektir. Kahvaltı zihninizi çalıştırırken size de kuvvet verecek.

12. 2 Dakika Kuralını Uygulayın!

Bir maili cevaplamak ya da bir notu iletmek 2 dakikadan fazla sürenizi almasın. Basit işlerinizi en geç 2 dakika içinde halledin.

13. Uyku Düzenine Dikkat Edin!

Verimli bir gün geçirmeniz için uyku süreciniz çok önemli. Mutlaka düzenli uyuyun ve zinde kalkın

14. Pazar Gününü Ertesi Gün İçin Kullanın!

Tüm çalışanlarda klasik bir pazartesi sendromu var. Bunu hafifletmek ise sizin elinizde. Pazartesi günkü yoğun işlerin planını Pazar akşamından yapın ve günü rahat atlatın.

15. Kötü Alışkanlıklarınızdan Kaçının!

Çok mu televizyon izliyorsunuz? Ve bu durumun farkında mısınız? Şu uzaktan kumandayı ulaşamayacağınız bir yerlere göndermeye ya da onu bir şekilde saklamaya ne dersiniz?

16. Hedeflerinizin Gerçekçi Olduğundan Emin Olun!

Verimli ve üretken kişiler için gerçekçi hedeflerin koyulmuş olması çok önemli. Bundan emin olun!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.