İş Aramaya Nereden Başlamalı?

0

Aslında mülakata hazırlık, üniversitede kampüsün kariyer ofisinde başlar. 🙂 Potansiyel işverenler hakkında her zaman bilgi sahibi olmaya bakın. Tüm IK eklerini takip edin.  Bloglara üye olun.  Sistematik bir iş arama planı hazırlayın. Sizin mesleğinizde olan insanlarla sohbetler edin, her zaman bilgilerinizi güncel tutun.

İş veren boş pozisyonu doğru kişi ile doldurmak ister. Doğru kişi olduğunuzu göstermelisiniz… Eğer o iş için doğru kişi olduğunuzu göstermek istiyorsanız, sizin gerçekten bir şeyler bildiğiniz ve o işi yapabileceğiniz konusunda karşı tarafı rahatlatmalı ve inandırmalısınız.

Önce kendinizin tanıyın…

Ne istediğinizi bilin!

Tam olarak ne yapmak istediğinizi bilmeden iş olanakları için yararlı bir araştırma yapmak çok zor olabilir. İş aramaya başlamadan önce, ne yapmak istediğiniz hakkında kesin bir görüş oluşturmalı ve becerileriniz hakkında işvereni ikna etmeniz gerekeceğini unutmayın.

Kendi özellik ve becerilerinizin farkında olmanız;

• Kariyer seçeneklerinizin çeşitliliğini keşfetmenizi sağlar,

• İş unvanları konusunda kaygılanmadan uygun pozisyonlar bulmanızı ya da kullanmak istediğiniz becerilerinizi daha rahat anlatmanızı ve onlardan gelecek önerileri daha kolay değerlendirmenizi sağlar.

• İş olanaklarıyla ilgili bilgi toplarken ve başvuru yaparken kendinize olan güveninizi de arttırır.

Kendi Kendini Analiz Listesi Hazırlama Yöntemi

 Aslında yazmadan da bilebileceğimiz bu liste nitelikler, beceriler ve örnek olaylardan oluşur.

Örnek: Nitelikleriniz, kişiliğiniz ile ilgili özelliklerinizdir.

Örnek: İddialı, içten, çalışkan

• Becerileriniz, sizin çeşitli verileri, insanları, nesneleri veya görüşleri nasıl ele aldığınızı gösterir.

Örnek: Araştırma, olayları/ insanları yönlendirme

• Olaylar, geçmiş deneyimlerinizle bağlantılıdır.

Örnek: Zaman yönetimi becerinizi çok iyi bir şekilde kullandığınız bir olay.

Güçlü Yönleriniz

• Üstünlükleriniz neler?

• Neleri iyi yaparsınız?

• Başkaları için güçlü yanlarınız neler?

Zayıf Yönleriniz

• Neleri kötü yapmaktasınız?

• Neleri iyileştirmelisiniz?

• Başkaları hangi konularda sizden iyi?

• Başkaları gözüyle hangi zayıflıklarınız var?

Hangi durumda olursa olsun, kendinizi tanımanız esası vazgeçilmez bir unsurdur ve iş bulma sürecinden size yol gösterecektir.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.