İş Başvurularına Neden Geri Dönüş Olmuyor? Bunun İçin Ne Yapabilirsiniz?

0

Hem birkaç araştırma sonucu paylaşmak hem de çoğunuzun işine yarayacak faydalı bilgiler vermek istiyorum. İlk olarak paylaşmak istediğim konu, İnsan Kaynakları eklerinden birinde görmüştüm. İş başvurusu yapıyor ancak hiç geri dönüş alamıyor musunuz? Geri aranmamanıza sebep olabilecek nedenler neler olabilir?

Wall Street Journal’ın haberine göre, yılda 7.6 milyon iş başvurusu alan kurumlar mevcut. Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse, Kariyer.net de yılda 50 bine yakın iş ilanı yer alıyor. İşverenlerin bu durumlardaki en genel şikayetleri ise başvuruda bulunanların en az %50’sinin aranılan özelliklerin hiç birine sahip olmaması. Büyük küçük pek çok firma artık yetenek yönetimi yazılımları kullanıyor ve başvuranların iş ilanında belirtilen özelliklere uygun olmayanların özgeçmişleri henüz bir kişi tarafından incelenmeden sistem tarafından eleniyor. Peki bütün bu zorlukları aşmak, aradan sıyrılabilmek için neler yapmak gerekiyor?

Nasıl Fark Edilebilirsiniz?

✔ İlgilendiğiniz firmaları her alanda takip edin. Yayınladıkları güncel haberleri kontrol edin.

✔ Mümkünse yeni bir iş aramak için eski işinizden ayrılmayı beklemeyin. Bir çok insan için bu yanlış bir tutum gibi görünebilir ancak yeni bir iş bulmak konusunda şansınızın en yüksek olduğu dönem, çalıştığınız dönemdir.

✔ Sosyal ağlarda çevrenizle temasta olun. İş başvurusu yaptığınız kurumda daha önceden tanıdığınız insanlar olup olmadığını kontrol edin.

✔ Özgeçmişinizle ilgili profesyonel bir yardım alın. Yetkin kişiler mutlaka size firmaların dikkat noktaları üzerine bir güncelleme sunacaktır.

✔ Kendi ilgi alanınızda bir blog açmayı düşünün. Bu şekilde birçok kurum ya da kişinin dikkatini çekerek öne geçebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.