İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilmelidir?

0

Bu konu oldukça ciddi arkadaşlar. Hatta bu yazıyı yazarken olabildiğince ciddi davranacağım ki size yararım olsun. Şimdi; eskilerin bir lafı vardır bilirsiniz: ‘Kişi görüntüsüyle ağırlanır, muhabbeti ile uğurlanır’ derler.

Bu oldukça doğru bir tespit; hele ki konu 21. Yüzyıl ise dış görüşün kişilerin iç dünyası ile bağdaştırılmış bir halde.

Örnek vermem gerekirse; yüzü kömür karası olan biri; maden mühendisi değil olsa olsa madende çalışandır. Fazla salaş giyinen bir kız; aklı beş karış havada henüz olgunlaşmamıştır. Rahat giyinmeyi seven biri (bu açık giyinen ya da kot vs. giyinen biri de olabilir kesinlikle bir kalıba ihtiyaç yok) hayattan beklentisi olmayan, kendini simgeleştiren biri demektir.

Tamam, bende kabul ediyorum bu yargılar doğru değil. Ancak üzgünüm biz gençlere oldukça ön yargılı bakılan bu dönemde, özellikle akılları bir karış havada denilen bu dönemde kendinizi kanıtlayabileceğiniz tek silah; efendi olduğunuzu göstermek. Bu durum kız içinde erkek içinde geçerli.

Eğer iş görüşmesinin kapısından içeri girdiğiniz anda garip bakışlarla karşılanmak istemiyor ve size yöneltilen sorunuzun yaşam tarzınızdan çok işinizle alakalı olmasını isteyenlerdenseniz giyiminizin nasıl olması gerektiği konusunda size yardım edeceğim. Hem bayan hem de erkek arkadaşlar için iki ayrı başlık oluşturacağım. Kesinlikle adım adım uymanız gereken, ilk anda vurucu hamleyi yapmanıza yardımcı olan efendilik silahı öncelikle kıyafetle kendini gösterir. Nasıl efendi bir bayan ya da erkek mi olacaksınız? İşte tüyolar…

Bir kadın iş görüşmesinde nasıl giyinir;

 • Aklınıza ilk gelen etek ise, zor bir seçenek olduğunu unutmayın. Çünkü günümüzde bir kadına hafif meşrep muamelesi yapmak için etek yeterli. Bu durum kısa etek için geçerli tabi ki ancak uzun etek giyerim derseniz bu da sizi oldukça klasik bir kadın yapacaktır. Yani, açık görüşlü değilsiniz anlamına gelir. Kesinlikle modern ve boyu iyi ayarlanmış bir etek güzel olacaktır.
 • Pantolon giymeyi düşünüyorsanız, klasik bir kumaş olmamalı. Eğer, kumaş pantolon giyecekseniz kesinlikle modaya uygun olmalı. Bu sizin kendinize olan güveninizi ve sosyalliğinizi de ortaya çıkaracaktır. Siyah ya da krem, pudra renklerini tercih etmeniz ciddi bir görünüme bürünmenizi kolaylaştıracaktır. Eğer kumaş değil ise kesinlikle İspanyol paça, detaysız bir mavi kot giymeniz iyi bir seçim olacaktır.
 • İş görüşmesinin en önemli imajı dürüstlüktür. Renkler kişilere sizin kişiliğiniz ile ilgili bilgi verecektir. Beyaz güven ve masumiyet anlamına geldiği için üstünüze çok dar olmayan, dekolte bakımından oldukça sade beyaz bir gömlek ya da saten bir üst tercih edebilirsiniz. Ancak altınıza giydiğiniz parça ile uyumu mutlaka yakalamanız ve sadelikten şaşmamanız gerekmektedir. Unutmayın amaç sade ve şık olmak. Dikkati size değil, modern bir yapıya sahip olduğunuza çekmek.
 • İspanyol paça tercih ettiyseniz kesinlikle dolgu topuk bir ayakkabı işinizi görecektir. Renk detayları ve ayağınızda duruşu önemli; bacak bacak üstüne attığınızda görünecektir. Eğer kısa bir pantolon giydiyseniz tavsiyem kesinlikle stileto olacaktır. Pudra ya da siyah seçmeniz yararınıza olur. Çantanızda sade ve kol çantası olmalıdır. Bu olgunluğun işaretidir.
 • Temiz giyinmeniz kadar temiz kokmanız ve saç makyaj uyumunuz da önemlidir. Unutmayın bir kıyafeti saç gösterir. Bu nedenle saçlarınızı örün ya da geniş bukleler yaparak iki yana bırakın günlük ancak her gün böyle bakımlı imajı çizin. Kazanan siz olacaksınız.

Bir erkek iş görüşmesinde nasıl giyinir;

 • Erkekler için artık normlar kalktı iş görüşmesinde takım elbise şartı yok. Ancak arzunuz takım elbise giymek ise kesinlikle düğünlerde kullandığınız takımı kullanmayın. Şıklığı göze sokmak bir playboy imajı çizmek değil amaç bu nedenle spor takımlardan yararlanın.
 • Gömleğiniz kesinlikle ütülü olsun. Kısa kollu gömlek giymekten kaçının; bu sizi hala annesi babası yanında yaşayan, kendi kararları olmayan bir erkek olarak gösterecektir.
 • Ceketinizin kapıdan girerken kapalı olmasına dikkat edin ve yerinize geçmeden düğmeleri açamayın hatta; gömleğinizin düğmelerinden birine dokunun tokalaşma anında. Bu ortama duyduğunuz saygıdan ilikli olan ceketinize dikkat çekecektir.
 • Kırışık bir pantolon asla olmaz. Kot tercih ediyorsanız üstünüzde kol düğmeleri olan bir gömlek olmamasına dikkat edin.
 • Asla bir iş görüşmesine oduncu gömleği ile gitmeyin.
 • Spor da olsa, klasik de olsa sade ve parlak olmayan, ucu sivri olmayan ayakkabı tarzlarından tercih edin.
 • Saçınızı havaya dikmek ya da yanını kazıtmak yerine daha sakin saçları seçin ve güzel kokmayı ihmal etmeyin.

Bunlar altın kurallardır arkadaşlar. Eğer görünüşünüzle kendinizi anlatmayı (doğru anlatmayı) başarırsanız sizin için iş görüşmesi %50 olumlu demektir.


Paylaş.

About Author

Eğlenmeyi seven farklı yaşamlara saygı duyan ve sürekli yeni insanlar tanımayı seven biriydim. Henüz tanınmayı bekleyen koca bir dünya vardı; her santimini gezmek, yeni yemekler yemek, yeni insanlar tanımak ve yeni felsefeler öğrenmek istediğim bir hayatım vardı. Ancak bunu birilerine duyurmak bir yerden sonra daha önemli gelmeye başladı. Yazmayı ve okumayı tutkulu bir şekilde seviyordum ve artık düşüncelerimi insanlarla paylaşmak istediğimi fark ettiğimde bütün bunları yazıya dökmeye başladım… Özellikle güzel film izlemenin; insanın yaşamını yönlendirmesi konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum; bu güne kadar birçok film izledim ve çoğunda ben olsam ne yapardım dedim. Bir filmde başrol olmak aslında hayal değil sadece. Yazdıkça bir yerden sonra aslında bütün filmlerin bizim hayatlarımızdan esinlenilerek yazıldığını; aslında herkesin kendi filminin başrolü olduğunu gördüm… Yazmanın insanlar üzerinde huzurlu bir etki bıraktığına inanıyorum. Benim için yazının gücü kıyaslanamaz. Tıpkı bağırarak söylediklerinizin beyine emir gibi gitmesi gibi yazıda evrene yolladığınız emirler bence…

Comments are closed.