İş Görüşmesine Giderken Ne Renk Giyinmelisiniz?

0

Sonunda beklediğiniz yerden iş görüşmesine çağrıldınız. İlk iş olarak da gardırobunuzun önüne gidip, görüşmeye giderken ne giymeniz gerektiğini düşünmeye başladınız. Kulaktan dolma o bilgiye de sahipsiniz: “Görüşeceğin pozisyona ve şirkete göre giyin.” Ancak yine de iş görüşmesinde gereğinden fazla şık ya da salaş görünme endişesi taşıyorsunuz. Giyiminizin de sizin önünüze geçmesini istemiyorsunuz. Sonunda nasıl bir kıyafet giymeniz gerektiğine karar verdiniz. Peki ne renk tercih etmeniz gerektiğini düşündünüz mü?

Uzmanlara göre, iş görüşmesinde tercih edilen kıyafetin rengi de çok büyük önem teşkil ediyor. En çok önerilen renk maviyken, asla giyilmemesi gereken renk olarak turuncu gösteriliyor. Renklerin anlamlarını ve karşımızdaki kişide uyandıracağı etkileri düşünecek olursak, iş görüşmesine giderken ne renk giyindiğimize dikkat etmekte fayda var.

Mavi

Her zaman en risksiz renk olarak gösterilen mavi, uzmanlara göre sizin güvenilir biri olduğunuz imajını yaratıyor. Karşı tarafta güven duygusunu uyandırdığı için, iş görüşmelerine giderken en çok tercih edilmesi gereken renklerin en başında geliyor. Elbette mavi giyenlerin kesinlikle işe alınacağı gibi bir garanti yok. Siz yine de, görüşme yapacağınız kişiye, şirkete ve pozisyona göre kendi inisiyatifinizi kullanın.

Kahverengi

Eğer eski kafalı, çerçevenin dışında düşünemeyen ve düz biri gibi görünmek istiyorsanız, kahverengiyi tercih edebilirsiniz. Kahverengi, olumsuz anlamlara sahip olmasa da, karşı tarafta bu gibi intibalar uyandırması oldukça muhtemel. Bu nedenle, riske girmeyip kahverengi tonlarından kaçınmanız gerekebilir.

Siyah

Eğer yöneticilik pozisyonları için görüşmeye gidiyorsanız, liderlik anlamını veren siyahı tercih etmek doğru karar olacaktır. Maviyle birlikte en çok önerilen renklerin başında gelse de, eğer ara bir pozisyon için görüşmeye gidiyorsanız, siyahı tercih etmeniz biraz alakasız olabilir. Eğer görüşmeye giderken siyah giymeye karar verdiyseniz de, farklı siyah tonlarını veya farklı yapıdaki siyah kumaşları kombinlememeniz tavsiye ediliyor.

Kırmızı

İş görüşmesine giderken kırmızı giyinmek, normal şartlar altında pek de akıllıca bir şey gibi görünmüyor. Gücü simgeleyen kırmızı, sizi asi göstererek iş görüşmelerinde tam tersi bir etki yaratabilir. Ancak agresif görünmenin avantajlı olacağı bir pozisyon için başvurduysanız, istisna olarak kırmızıya bir şans verebilirsiniz.

Gri

Eğer analitik düşünce yapısına sahip ve mantığıyla hareket eden biri gibi görünmek istiyorsanız, gri sizin için en doğru renk olabilir. Hemen hemen her iş kolunda tercih edilebilecek en risksiz renk olan griyi, eğer kişiliğinizi daha fazla yansıtmanız gereken bir görüşmede tercih edecekseniz, renkli aksesuarlarla kombinleyebilirsiniz.

Turuncu

Turuncu, sizi profesyonellikten çok uzak göstereceği için, çoğu uzman tarafından iş görüşmesinde asla tercih edilmemesi gereken renk olarak gösteriliyor. Eğer turuncu rengini çok seviyorsanız ve mutlaka giymek istiyorsanız, hafta sonunu bekleyebilirsiniz.

Beyaz

Detaylara önem veren ve düzenli çalışabilen biri olduğunuzu göstermek isterseniz, gardırobunuzdaki beyaz kıyafetlere yönelin. Baştan aşağı beyaz giyinmek çok iddialı olacağından, beyazı diğer renklerle kombinlemek daha akıllıca olacaktır.

Mor ve Sarı

Eğer yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanız gerekiyorsa, mor ve sarı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Genellikle iş görüşmelerinde önerilmese de, iletişimin ve yaratıcılığın rengi olan mor ve sarı yaratıcılık gerektiren pozisyonlar için ideal olabilir. Kıyafetinizde mora yer vererek farklı ve sanatçı ruhlu biri olduğunuzu gösterebilir, sarıyı tercih ederek ise iyimser ve yaratıcı kimliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.