İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Bırakmanız Gereken 6 Alışkanlık!

0

Okuduğum ve beğendiğim bazı yazıların kısaltılmış hallerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz…

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Bırakmanız Gereken 6 Alışkanlık!

Rekabetin arttığı bu modern iş hayatı karşımıza sürekli daha güçlü rakipler çıkarıyor. Bir rakibi bertaraf edip dinlenmeye başladığınız an önünüze geçen başka bir rakip sizi uykunuzdan uyandırıyor ve tekrar koşmaya başlıyorsunuz. Yorucu ama sonunda manevi tatmini çok yüksek uzun bir maraton aslında kariyerimiz. Ne kadar kişiyi geride bırakırsak ve ne kadar iyi yerlere gelirsek o kadar mutlu oluyoruz.

Ancak dikkat edin, bazıları bu oyunu farklı oynuyor. Duruşundan, olaylara yaklaşımına, ürettiklerinden düşünce yapısına kadar en ufak detayında bile bu farkı hissediyorsunuz. Bazen itiraf etmekte zorlansanız bile, bu kişileri gördüğünüz an “tamam, bu adam/kadın başarır bu işi, başka yolu yok!” diyorsunuz, daha rekabete başlamadan pes etmeyi, onun başarısını izlemeyi kabul ediyorsunuz. Peki bu kişiler ne yapıyor, neden böyle hissettiriyor? Sizden farklı olarak ne yapıyorlar? İşte gözlemlerime dayanarak, bu başarılı kişilerin çoktan bıraktığı 6 alışkanlığı yazdım, bunları okursanız, onlarla ilgili en azından bazı ipuçlarını elde etmiş olursunuz, kendi hayatınıza adapte edip etmemek de size kalmış. Buyrun:

1. Çok Uyumayı Bırakın: Uyumak; dünyanın en gereksiz zaman kaybı. Hiç bir şey yapmadan geçirdiğiniz saatler. Evet, vücudumuzun ihtiyacı var, ama ne kadarına? Günde 8 saat, 10 saat uyuyan insanlar biliyorum haftada 14 saat kaybediyorlar. 14 saat! Şu an bir günümüze 2 saat eklemek için belki de neler vermezdik. O yüzden az uyuyun, erken kalkın, güne erken başlayın. Herkes uyurken yaptıklarınızla hayatınıza kattığınız değeri düşünün ve mutlu olun.

2. Ertelemeyi Bırakın: Hayatta değiştirmek istediğiniz ne varsa hemen şimdi başlayın. En ufak detaydan en büyüğüne kadar tüm isteklerinizi bir kağıda yazın ve tek tek gerçekleştirin. Bir adım başka bir adımı getirecek ve göreceksiniz ki ikinci adımınız birinci adımınızdan daha büyük.

3.Değişime Direnmeyi Bırakın: Bu maddenin bir diğer başlığı aslında şu: Konfor Alanınızda Paslanmayı Bırakın! Değişime direnmeyin, değişimi olduğu gibi kabul edin ve kendinizi geliştirin. Konfor alanınızın rahatlığını hiç bir şeye değişmeyeceğinizi biliyorum ancak orada paslanmaktan başka yaptığınız bir şey yok. Hayatta her şey değişiyor ve siz bu değişime adapte olabildiğiniz kadar ayaktasınız. Sınırınızın dışına çıkın, yeni şeyler deneyin, değişin, değiştirin. Korkmayın. İlk başlarda zor olacak ancak ileride bunun size getirdiği tüm olgunluğu ve yetkinliği kabul ederken çok mutlu olacaksınız.

4. Her Şeyi Aynı Anda Yapmaya Çalışmayı Bırakın: Multi-tasking (aynı anda birden fazla şey yapma becerisi) modern iş dünyasının hastalığıdır! Tüm hayatınız boyunca karar vermeniz gereken tek şey vardır: “bu iş yapılmalı mı yoksa yapılmamalı mı?” Eğer o iş gerçekten yapılmalıysa tamamen odaklanmayı mutlaka hakediyordur. Eğer bir şeyi yaparken ona tam konsantrasyon ile yaklaşamıyorsanız, kendinizi yormayın. “Biraz ondan, biraz bundan, sonuç olarak hepsinden azıcık” mottosu yerine “sadece bundan ve mükemmelleşene kadar” mottosuna tutunun. Kafanızı dağıtmayın. Bir işi hakkıyla yaptıktan sonra onu bir kenara koyun ve bir sonraki konuya geçin.

5. Çekinmeyi Bırakın: Çevrenize baktığınızda göreceksiniz, en başarılı kişiler en az çekinenlerdir. Bunlar çekinmeden soru sorarlar, çekinmeden size yaklaşırlar, çekinmeden muhabbet ederler, çekinmeden fikir paylaşırlar, çekinmeden iletişim kurarlar. Çünkü çekinecek hiç bir şey yoktur. Bu gerçek, bu cümleyi tekrar tekrar okuyun lütfen. Çekinecek hiç bir şey yok! “Boş boğaz” mı diyecekler sizin için, “sorulara bak ne aptalca” mı diyecekler? “Bunun da kafası hiç bir şeyi almıyor” mu diyecekler? Desinler. Ne farkeder? Siz soru sorun, iletişim kurun. Soru sormadığı için onlarca fırsatı kaçıran ne insanlar tanıdım. Reddedilme korkusuyla yaşayan ve adım atamayan ne çalışanlar biliyorum. Siz onlardan olmayın, çekinmeyin!

6. Dişinizi Göstermemeyi Bırakın: Kabuğunuza çekilmeyin, kuyruğunuzu kısmayın, pasifleşmeyin. Dişinizi gösterin, fikrinizi savunun, duruşunuzu bozmayın! Hakkınızı savunmaktan korkmayın, karşı tarafa dişinizi gösterip tartışma başlatmaktan çekinmeyin. Kolay lokma olmayın, insanlar sizinle konuşurken iki kere düşünsün. Hayır demekten çekinmeyin, hayır deyin. Herkesle iyi geçinmeye çalışmayın, dişe diş kana kan, geri çekilen siz olmayın! Emin olun bu şekilde tanınırsanız “mülayim, mütevazi” şeklinde tanınan kişilerden en az 2 kat daha fazla işinizi yaptırırsınız, acı ama gerçek!


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.