İş Hayatında Stresle Baş Etme Yöntemleri – Oradan Uzaklaş

0

Gelişmenin bir sonucu olarak toplumda bireylerin tamamı iş yaşamında yerini almaktadır. Özellikle iş yaşamı artık fizik gücünden sıyrılıp beyin gücüne dayalı bir hale gelmiştir. Bedenimiz yorulduğunda nasıl bize tepkiler veriyor ve yorgunluk hissi ile uyarıyor ise beynimiz de öyledir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler yoğun iş temposunda zihinlerini dinlendirmeyi unutmaktadırlar. Sürekli ve yoğun bir şekilde zihni çalıştırmak sanıldığı kadar faydalı olmayacaktır. Zihniniz yorulduğu zaman yeni fikirler üretemeyecek ya da karmaşık yapıdaki düşünceleri algılamanızı yavaşlatacaktır. Ara verilmeden saatlerce çalışma yapmak yoğunlaşma eksikliklerine de neden olacaktır.

Masa başında oturan bireyler çalışma esnasında yorgunluk belitleri baş gösterdiği zaman kendilerine kısa bir mola süresi tanımalılardır. Böylece hem zihin hem de beden gereken isteklendirme ve enerjiyi toplayacaktır. Masa başından kalkamadığınız durumlarda kendinizi olumlu koşullandırmanız gerekmektedir.

– Olmak istediğiniz yerde kendinizi hayal etmek bunların başında gelecektir. Deniz kıyısında sessiz bir yerde olduğunuzu düşünmek zihninizi açacak ve içinizi ferahlatacaktır.

– En çok hayalini kurduğunuz şeyleri düşünmek de sizi çalışma konusunda isteklendirecektir. Çok istediğiniz bir araba, ev ya da yapmak istediğiniz bir seyahati düşünmek sizi kamçılayacaktır.

– Bulunduğunuz ortamın kapalılığı ve kasveti sizi daraltıyor ise pencereden dışarıyı gözlemlemek sizi dinlendirmek için bire bir gelecek şeylerin başındadır.

– Boş bir kâğıda çizeceğiniz şekiller ya da o an içinizden geçenleri karalamak duygusal anlamda sizi rahatlığa kavuşturacaktır. Böylece iç sesinizden kurtulmuş olacaksınız.

– Çok bilinen bir sözü hatırlayalım. Müzik ruhun gıdasıdır. Çok bunaldığınız anlarda sakin müzikler dinleyerek içsel huzuru yakalamanız mümkündür.

– Masa başında çalışmak aynı zamanda baş ve boyun ağrılarını da beraberinde getirecektir. Yapacağınız birkaç nefes egzersizi sizi rahatlatmaya yetecektir. İlk önce omuzlarınızı dik tutmakla işe başlamalısınız daha sonra gözlerinizi kapatıp derin bir nefes almalısınız ondan geriye sayarak bu işlemi sürdürebilirsiniz.

– Her zaman gitmek istediğiniz ama bir türlü fırsatını bulamadığınız seyahatte olduğunuzu hayal edin.

Tüm bunlar basa başında saatlerini harcayanlara yönelik iş motivasyonu ve bireysel sağlığı olumlu etkileyecek önerilerdir. Özellikle masa başı egzersizleri konusunda da sağlık bakanlığının çeşitli destekleme ve bilgilendirmeleri mevcuttur.


Share.

About Author

Comments are closed.