İş İngilizcenizi Geliştirmek İçin En Yararlı 5 Website

0

“İngilizcem gayet iyidir” diyen biri için bile iş ingilizcesi, farklı kullanım şekilleriyle, teknik kelimelerle ve kurallarıyla zaman zaman zorlayıcı olabiliyor.

İşte bunu düşünerek zamanında kullandığım ve yeni keşfettiğim bazı siteleri listelemek istedim, iş ingilizcesini geliştirmek isteyenler için –mükemmel olmasa da- gayet kullanışlı en yararlı 5 site. Buyrun:

1. YourBusinessEnglish.com

Tasarımı her ne kadar oldukça modası geçmiş gözükse de, yourbusinessenglish.com gayet işe yarar online dersler içeren güzel bir site. Siteye girdiğinizde ana sayfada günün kelimesi, çeşitli haberler ve online kurslar gibi linkler var, üst menüde ise siteyi daha detaylı gezebiliyorsunuz. Hemen derslere ve testlere başlamak için yukarıdan Vocabulary veya Grammar’i seçip kendi seviyenize göre bir alana girebilir ve iş ingilizcenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca Typical Mistakes sayfasından İş İngilizcesi kullanırken sıkça yapılan hataları, Office English kısmından ofiste sıklıkla kullanılan İngilizce kalıpları öğrenebilirsiniz.

2. English-Test.net

İlk girdiğinizde biraz karışık gibi gözüken bu site esasen İngilizce’nin her zorluk seviyesine ve her alanına uygun onlarca test barındırıyor. Yani burada biraz zaman geçirirseniz bilmediğiniz kelimeleri, anlamlarını ve kullanış şekillerini öğrenebilir, iş İngilizcenizi de hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfadaki bölümlerden kendinize uygun olanı seçin ve testlere başlayın.

3. BritishCouncil.org

Tasarımı diğerlerine göre oldukça profesyonel olan BritishCouncil sitesinde de iş ingilizcenizigeliştirebilirsiniz. Siteye girdiğinizde yukarıdaki menüden Business&Work kısmını seçin ve aşağıdakiRecent Contents kısmından son derslere göz atın. İsterseniz yukarıdaki menüden Professional Podcast’e tıklayarak sesli derslere de katılabilirsiniz.

4. EngVid.com

Bu site yazılı derslerden ziyade kendisini video derslerde geliştirmiş bir site. Eğer ingilizceniz temelde iyiyse ancak iş ingilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bu videoları izleyerek istediğiniz gelişimi gösterebilirsiniz. İlk başta karışık gözükse de yapmanız gereken iş gayet kolay aslında. Üstteki TOPICSkısmına gelip Business English’e tıklayın ve istediğiniz konu başlığını seçin. Gerisi size kalmış.

5. BBC.CO.UK

En güzelini en sona sakladım. İçerik olarak diğerlerine göre biraz zayıf da olsa gayet doyurucu veinteraktif derslerle dolu BBC.CO.UK Learning English sitesinde herhangi bir derse başlamak için yukarıdaki menüleri takip etmek yeterli. Ya da direkt olarak sağda bulunan Start the Course’a tıklayın ve sitenin sizin için hazırladığı yol haritasını takip edin.

Kaynak:undercoverrecruiter


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.