İş Yerinde Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak Öneriler

0

Pek çok kişinin kendisini zaman zaman iş yerinde mutsuz ve huzursuz hissettiği kaçınılmaz bir gerçektir. Günümüzde iş hayatının giderek zorlaşmaya başlaması ile birlikte birçok kadın ya da erkek iş yerinde yaşadığı stres sebebiyle genel anlamda hayattan keyif alamamakta ve bu durum ruh sağlıklarını doğrudan etkilemektedir. İş yerinde kendini mutlu hissedebilmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Dönem dönem baş gösterebilen iş hayatındaki mutsuzluğun kaynakları çeşitli sebepler olsa da çözümü için uygulanabilecek bazı ufak öneriler bulunur. Bu önerilere kulak veren çalışanlar iş hayatlarında çok daha pozitif ve uyumlu olma fırsatını yakalayabilirler.

İş Alanını Kişilerin Kendi İsteklerine Göre Düzenlemeleri

Yapılan pek çok araştırma, iş hayatının sürdüğü çalışma alanlarını düzenlemenin çalışanlar üzerinde ciddi anlamda pozitif etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Kişisel alanlarını kendi gönüllerince düzenleyen kişilerin iş esnasında daha mutlu hissettiği tespit edilmiştir. Yani kişilerin kendi kişisel zevklerine göre çalışma masalarına ekleyebilecekleri eşyalar hem bulundukları ortamı renklendirecek hem de kendilerini daha iyi hissetmelerini ve enerjilerini arttırmalarını sağlayacaktır. Bu konuda pek bilinmese de ofis masalarına alınabilecek ufak saksılardaki yeşil bitkiler kişilerin çalışma motivasyonlarını önemli ölçüde arttıracaktır.

Sürekli Gülümseme Egzersizleri Yapmanın Önemi

Sürekli gülümsemek kimilerine sahte gelse bile kişilerin kendilerini iş hayatlarında iyi hissedebilmeleri için uygulamaları gereken bir diğer yöntemdir. Başlarda bu gülümseme olayı kişiler için oldukça zorlayıcı olsa da zamanla sahte gülümsemenin yerine doğal ve gerçekçi bir gülüşün ortaya çıkacağına emin olunmalıdır. Sürekli gülümseme durumu çalışma alanında bulunan diğer kişilere pozitif enerji sağlayacaktır. Karşılarındaki kişinin gülümsemesi çalışan diğer iş arkadaşlarını da gülümsetecek ve böylelikle doğal yoldan çok daha olumlu bir iş alanı yaratılacaktır. İnsanların birbirinin aynası olduğu sözü düşünüldüğü zaman, ufak bir gülümsenin tüm ofis içerisinde yaratacağı olumlu enerjiyi gözden kaçırmamak gerekir.

Çalışma Arkadaşlarına İhtiyaç Duyduklarında Yardımcı Olmak

Çalışma alanında mutluluğun sırlarından birisi de diğer çalışan kişilere karşı olan tutumun her daim yardımsever olmasıdır. Kişilerin işleri başlarından ne kadar aşkın olursa olsun, ihtiyaç duydukları anda çalışma arkadaşlarına ufak da olsa yardım etmeleri, aralarındaki ilişkileri geliştirebileceği gibi ekip ruhunu fazlasıyla güçlendirecektir. Belki onlarca işi varken kişilerin kendi görevlerini bir kenara ayırıp başka iş arkadaşlarına yardım etmeleri doğru gözükmüyor olsa da bu durum kendilerini çok daha keyifli hissetmelerine olanak verecektir. Ayrıca kendi sorumlulukları dışında bir işle meşgul olmak kısa bir süre kişilerin kafalarını dağıtmalarına ve işlerinin stresinden uzaklaşmalarına imkân sağlayacaktır. Ancak tabi ki patrondan azar işitmemek adına bunu çok abartmamakta fayda vardır.

Çalışma Esnasında Maaş veya Ücret Hesaplaması Yapmamak

İş yerinde mutluluğu azaltan nedenlerden birisi de çalışan kişilerin sürekli olarak çalıştıkları işten ne kadar kazandıklarını düşünmeleridir. Bu durum bir süre sonra kişiler üzerinde memnuniyetsizlik yaratabilir ve kendilerini çalışma alanında mutsuz hissetmelerine sebebiyet verebilir. Bu tür ücret hesaplamaları kişilerin kazandıklarından çok daha fazla emek verdiklerini düşünmelerine neden olur ve bir süre sonra kariyerlerinde ister istemez performans düşüklüğü yaşamaya başlarlar. Bu nedenle parayı çok da fazla düşünmeden yapılan işe en iyi şekilde odaklanmak oldukça mühimdir.

Yemek ve Giysi Seçimiyle Uğraşmamak

İş yerinde mutsuzluğa neden olan şeylerden birisi de; ne giyeceğim ya da iş yerinde ne yiyeceğim derdidir. Çoğu zaman sabahın erken saatlerinde işine gitmek için kalkan kişiler üstlerine iş yerinde giyebilecekleri uygun bir şey bulamadıkları için kendilerini mutsuz hissetmekte ve daha işe başlamadan motivasyon olarak düşmektedirler. Bu nedenle giysi konusunu bir sorun haline getirmemek adına giyilmesi planlanan kıyafetlerin bir önceki geceden hazırlanması en uygunu olacaktır. Yemek konusunda ise her gün öğle arasında ne yiyeceğini düşünerek aklına sürekli bu konuyu getirenler, her gün aynı yere giderek bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirler.

Zamanı Geriye Doğru Sayarak Çalışma Sistemi

Pek çok kişinin bildiği gibi tatile gitmenin en güzel yanlarından birisi; tatile çıkacak günün birkaç gün öncesinde yaşanan o tatlı heyecandır. Aynı durumu iş için de geçerli kılmak mümkün olabilir. Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki; çalışanların tatile gitmeden bir hafta önceki çalışma motivasyonları, tatilden geldikten sonraki motivasyonlarına göre çok daha yüksek seviyelerde. Bu da hafta sonlarına eklenebilecek mini tatillerin kişilerin hafta içerisinde çok daha mutlu ve keyifli çalışmalarını sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Tüm bunların dışında arada sırada iş stresinden uzaklaşarak ufak tatiller yapmak çalışan kişilerin ruh sağlığına da oldukça iyi gelecektir.

İş Yerindeki Arkadaşların Sosyal Hayata Dâhil Edilmesi

Çalışma alanında beraber olunan kişiler ile sadece iş dâhilinde değil, özel hayatta da görüşmenin pek çok olumlu yanı bulunur. Bu sayede iş yerinde çalışan kişilerin birbirine duyduğu yakınlık artarak aralarında güçlü güven bağları oluşur. Bu durum doğrudan çalışan her iki tarafın motivasyonunu arttırarak iş yerinde çok daha mutlu olmalarını sağlar. İş arkadaşları ile birlikte gidilebilecek eğlenceler, yemekler ya da çeşitli geziler genel iş performansının herkes üzerinde yükselmesini sağlayarak işten alınan verimliliği de fazlasıyla çoğaltır. Ancak yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermek istemeyen kişilerin iş arkadaşlarını özel hayatlarına dâhil ederken sınırlarını çizmelerinde büyük fayda var.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.