İşsizken Yapabileceğiniz 5 Şey

0

Son altı yıl boyunca dünya çapında bir ekonomik kriz yaşıyoruz ve insanlar ellerinde olmadan işsiz kalıyorlar. Peki işsizlik her şeyin sonu mu? İş sadece başkaları tarafından tanınan bir fırsat mı? İnsan işsizken kendisi ve ailesi için yeni imkanlar yaratamaz mı? Bu sorulara cevap veren 5 önemli önerimiz var. Belki de siz ya da çevrenizdeki bir insan işini kaybettiğinde yepyeni fırsatlara adım atma şansı yakalıyor.                                                                                                

  1. İş bulmak zor mu o zaman kendi işinizi yaratın

Para kazansanız da kazanmasınız da her gün düzenli bir işle meşgul olmak size işsizlik baskısını bertaraf etme olanağı tanır. Mesela, kardeşinizin, babanızın, annenizin ya da bir arkadaşınızın ofisinde, mağazasında her gün 3 saat gönüllü olarak çalışın. İş elbette ki para kazandırıyorsa iştir ama boş durarak ve sadece harıl harıl iş arayarak geriliminize yatırım yaparsınız. Düzenli, tam zamanlı ve geliri olan bir iş bulana kadar kardeşinizin dükkanında tezgahtar olarak bir-iki saat çalışmak size çok iyi gelecektir.

  1.  Tutkularınıza odaklanın

Size işsiz kaldığında en büyük tutkusu olan dansa yönelen bir insandan bahsedildiğinde bu çoğunuza tuhaf gelecektir, ama inanın tuhaf değil. Çok değil günde birkaç saatini dans derslerine ayıran bu insan bir yandan iş aramakla geçirdiği altı ay sonunda bir dans eğitmeni oldu. Broadway’e girecek kadar mükemmel bir dansçı değildi ama hem tutkusunu gerçekleştirmek hem dans hocası olmak ona çok şey kazandırdı. Siz de işsiz kaldığınızda sinema, müzik, dans, resim, fotoğraf, elişleri ve spor gibi herhangi bir tutkunuza fırsat tanıyabilirsiniz.

  1. Blog açın

Uzmanı olduğunuz işten ayrılmak zorunda kaldıysanız kendi alanınızda ya da asıl çalışmak istediğiniz alanla ilgili bir blog açarak işe başlayabilirsiniz. Uzmanlığınızı blogunuzda sergiledikçe ve diğerleriyle paylaştıkça çevreniz gelişebilir, değişebilir ve size yeni iş fırsatları doğabilir. Yeni fikirler, sizi takip edenlerin ilgisini çekebilir ya da siz benzer durumdaki diğerleriyle ortak bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz.

  1. Kendi şirketinizi kurun

Uzun zamandır bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, işte size fırsat. İşsiz kaldığınızda istemediğiniz kadar zamanınız olur ve size ‘Hayır’ diyen bir patronunuz olmaz. Şahıs şirketi ya da limited şirket, iyi durumda ya da değil, hiç fark etmez; şirketiniz için yapacağınız her girişimde yeni insanlar yeni girişimciler tanıyacaksınız. Bu özgür girişim boyunca kazanacağınız moral ayrıldığınız son işyerindeki tüm kötü anılarınızı aklınızdan çıkaracaktır. Başarılarınızı ve eğitiminizi öne çıkaran bir kredi başvurusu hazırlayın ve yola çıkın, kendi yolunuza.

  1. Mesleğiniz ve kendiniz hakkında herkesle konuşun

En iyi oyuncular iş görüşmelerinde belli olur. İşinizden ayrıldınız ve kendinize yeni bir yol çizmek istiyorsunuz. O halde amaçlarınızı çevrenizdekilerle paylaşın. Partilerde, spor salonlarında ve telefonda görüştüğünüz arkadaşlarınızla ya da yeni tanıştığınız insanlarla. Size mutlaka ne yaptığınızı, mesleğinizin ne olduğunu soracaklardır. Bir iş görüşmesi disiplininde onlara fikirlerinizi açın. Projelerinizi başkalarıyla paylaştıkça yeni işinize ve kendinize olan inancınız güç kazanacaktır.

Gördünüz işte, işsiz kalmak bir açıdan büyük bir şanstır da aynı zamanda. Çünkü sizi yeni fırsatlara yönlendirir.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.