İşyerinde Nasıl Giyinilmeli?

0

Düzgün giyinmek zorunluluktur. Görünüşünüzle ilgili ki, bu nasıl giyindiğinizi, kendinizi ve kıyafetinizi nasıl taşıdığınızı içerir, yargılanacaksınız. Profesyonel bir görünüm rekabetçi iş alanlarında temel bir kurtarıcıdır.

1- Kıyafetleriniz içinde rahat hareket edebilmeniz önemlidir. Dar etekler, pantolonlar ve ceketler hareketlerinizi kısıtlar. Bu tür giysilerden kaçının.

2- Konuşurken ve çalışırken ellerimizi çok fazla kullanıyoruz. El hareketlerinizi kullanmanız için kıyafetinizin üzerinize uygun olduğundan emin olun. Eğer kilo alır ya da verirseniz, bu giysilerinize üzerinize uygun hale getirin. Ne dar, ne de bol olmamalı..

3- Günlük kıyafetinizle işyerinize asla gitmeyin. Hafta sonları dışında asla günlük olarak giydiğiniz giysileri işyerinizde giymeyin. Günlük kıyafetler, genellikle bol ve rahat giysilerdir. İşlerinde ise sizin duruşunuzu temsil etmezler.

4- İşyerinde moda diyerek, uygun olmayan giysileri giymeyin. Unutmayın işyeriniz bir defile alanı değildir. Sizin ne giydiğiniz değil, profesyonel yetenekleriniz ön plandadır. Kıyafetinin iş ortamına ve iş yerindeki pozisyonuna uygun olması gereklidir.

5- İşyerine en uygun kıyafet, etekli veya pantolonlu bir takımdır. Takım giymek istemiyorsanız, uyumlu etek-ceket veya pantolon yaratabilirsiniz. Ceket yerine arada süveter de kullanabilirsiniz.

6- Etekler diz hizasında ya da biraz altında veya üstünde olmalıdır. Aşırılardan kaçın. Diz hizasının 5 cm üzerindeki bir etek dikkatleri çeker. Diz altında uzun bir etek de (moda olsa bile) hoş durmaz.

7- Pantolonların ayağınızın yada ayakkabınızın hizasında bitmesi gerekir. Capri pantolonlar veya yerleri süpürecek şekilde uzun pantolonlar kesinlikle giyilmemelidir.

8- Bluzlar ve süveterler kadın kıyafetlerinde renk ve çeşitlilik sağlarlar. Uygun olmayan kolye ve bileklikler yanlış bir izlenim yaratabilir.

9-Eğer yaz sıcaklarında değilsek, kadınların çorap giymesi her zaman tercih edilir. Çorap seçimi de çok önemlidir. Doğal veya ten rengi tonları en iyi seçimlerdir. Çorabınızın kaçması ihtimaline karşılık, yanınızda mutlaka yedek çorap bulunduru. Unutmayın, kaçık çorap bir kadını çok kötü gösterir.

10- Ayakkabı seçimi de kıyafet kadar önemlidir. Ayakkabılarınızın topuğu ne az ne de çok yüksek olmalıdır. Önü açık ayakkabılar ve sandaletler trend olsa sizin tercihiniz olmamalıdır. (Birçok işveren açık ayakkabı giyilmesine izin vermiyor)

11- Aksesuar ve mücevherinize de dikkat etmeniz gerekir. Basit tutun; bir yüzük, bir çift küpe. Aksesuarların yaratıcılığınızı düşürmesi değil kişiliğinizi yansıtması gerekir.


Share.

About Author

Comments are closed.