İyi Bir Konuşmacının Sahip Olması Gereken Özellikler

0

Konuşmak, eğitim gerektirir. Konuşmanızın amacını belirlemek, konuşmanızın içeriğinin ve akışının da belirginleşmesine katkıda bulunur. Amacı ne olursa olsun, her türlü konuşmada 2 taraf vardır; Konuşan ve Dinleyen.

İyi bir konuşmacı, konuşmasını karşısındakileri gözetecek biçimde yapan kişidir. Çünkü 2 yönlü konuşma eyleminde konuşmacıyı yönlendiren, dinleyicinin tepkileridir. Başarılı konuşmacılar, yaratmak istedikleri etki doğrultusunda dinleyicinin tepkilerini yönlendirirler. Bunu gerçekleştirmek içinse, konuşmanın doğruluk ve etkileyicilik niteliklerini seçerek, bunları bilinçli bir biçimde kullanırlar. Kime, neyi, nasıl anlatacakları konusunda hassas davranırlar.

İyi Bir Konuşmacının Sahip Olması Gereken Özellikler:

İyi bir konuşmacı, konusuna hakimdir. İster kalabalık bir gruba konferans veriyor, isterse arkadaş sohbetinde anısını anlatıyor olsun, ne söyleyeceğini bilir; kendine, bilgisine ve birikimine olan güvenini karşıya aktarır. Konusuyla ilgili tüm ayrıntılar dinleyenleri ilgilendirmeyebilir. Konusunun bütününe olan hakimiyeti, gerekliyi gereksizden ayırt edebilmesini, seçenek sunabilmesini ve anında değişim yapabilme esnekliğine sahip olmasını gerektirir.

İyi bir konuşmacı, titiz bir planlamacıdır. Anlattıklarının dinleyiciyi yormadan kolayca kavranmasını isteyen konuşmacı, aktaracaklarının ilgi ve önemine göre bir sıralama yapar. Ancak bu sıralamayı yaparken, kişinin dikkati, konu-dinleyici ilişkisinin doğru olarak saptanması üzerinde yoğunlaşır. Diğer bir deyişle konuşmacı, aynı konuyu farklı gruplara, farklı bir sıralamayla anlatır. Çünkü planlamayı belirleyen, dinleyenlerin nitelikleridir.

İyi bir konuşmacı, iyi bir gözlemcidir.  Çevresinden algıladıklarını, duyguları ve birikimiyle harmanlayıp, eyleme dönüştürebilir. Gözlem yeteneğini geliştirmek, konuşma eylemi sürerken dinleyicinin tepkilerini izlemesini ve bu tepkiler doğrultusunda gerekli değişimleri yapabilmesine olanak sağlar. Bu nitelik, konuşmacıyı hem konuşma öncesi donanım yönünden, hem de konuşma sırasında karşısındakilerin nabzını elinde tutma bakımından kolaylar.

İyi bir konuşmacı, beden dilini iyi kullanır.  İçinde bulunduğu ortama göre sözlerini destekleyecek mimikleri, el-kol hareketlerini, beden açılarını, duruş ve oturuş biçimlerini karşısındakileri gözeterek ayarlar. Gerekli durumlarda bilinçli seçimler yapar. Yaptığı tüm mimik, jest ve davranışlar, kişiliğiyle uyumlu ve doğal olduğundan dinleyiciyi ürkütmez ve özden kopartmaz.

İyi bir konuşmacı, özeleştiri yapmaktan kaçınmaz. Konuşmaları sırasında aldığı tepkileri değerlendirerek, olumlu / olumsuz alışkanlıklarının ayırdına varmaya çalışır. Konuşma tekniğini geliştirmesine olanak saplayacak fırsatları kaçırmamaya özen gösterir. Dışarıdan gelecek uyarılara açıktır. Hem kendi yaptığı hem de karşısındaki kişilerden aldığı saptamalar ve uyarılarla kendini bu konuda eğitmeyi sürdürür.

 

Tüm bu özellikleri art arda sıralamamın nedeni, moral bozmak ya da bu işin ne denli güç olduğunu vurgulamak değil. Yalnızca konunu boyutlarını sergileyip, hangi noktalarda kendinizi kontrol etmeniz gerektiğini göstermek. Güçlü olduğunuz konuları geliştirip zayıf olduklarınızın üzerine giderseniz, iyi bir konuşmacı olmamanız için hiçbir neden kalmaz. Ama belki de, Ben tüm  bu niteliklere sahibim! Diyorsunuz. Öyleyse ne mutlu size!

  • Temel yolda kekeme Cemal’e rastlamış.
  • Ula Cemal ne yapaysun?
  • Ke-ke-ke-me-me-me-ooo-ku-lu-luu-na-cideyrum.
  • Ne lüzumu var, kekeme okuluna çitmeye? Çok iyi kekeleysun, daa!


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.