Kariyenizde İlerlemeniz Için Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

0

Çalışma hayatında herkes kariyer basamaklarını hızlı çıkmak ister. Kariyer yapabilmek için çok çalışmak, iyi bir eğitimin yanısıra bazı stratejik hamleleri de gerektirir. Bu yazımızda size uzmanların tarafından hazırlanan “kariyer planlamanız için gerekli olan hamleleri” anlatacağız.

  1. Seni heyecanlandıran herşeyi öğrenmeye çalışma. Unutmayın sadece bir konu üzerinde gelişebilirsiniz. Bunun için en çok neyi istediğinizi bilin ve tek bir konuya odaklanın.
  1. Üniversitenin ardından yüksek lisans yapın ve sizi en çok ilgilendiren konu üzerinde araştırmalar yapın. Bu kariyenizin başlangıcını oluştaracaktır.
  1. Çalışma hayatınızın başında büyük bir firmaya veya hızlı büyüyen bir şirketi girmeyin. Çünkü bu şirketlerde statü kazanmak zordur ve bunu öğrenmeniz gerekir.
  1. Yılda yüzde 30’dan fazla büyüyen bir şirket iş bulun. Büyüyen firmalar size değerli beceriler öğretebilir.
  1. Sadece insanlar size birşeyler öğretebilir. İş yerindeki yüksek seviyedeki kişileri gözlemleyin. Bu kişilerin yanında “çırak” olun. Onların himayesi altında çok değerli deneyimler kazanabilirsiniz.
  1. Çalışma hayatınızın 3 ile 5 yılında artık o firmadan öğrenebileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Artık iş değiştirme zamanı gelmiştir.
  1. Artık yeni bir şeyler öğrenme zamanı geldi. Hızlı büyüyen yeni bir firmaya katılın. Sizin bilgileriniz de artık bu şirket için değerlidir.
  1. Kendinizi için bir pazar segmenti tespitedin. Ve yaklaşık 3 yıl sonra kendi işinizi yapmak için bu şirketten de ayrılın.
  1. Ağırlıklı olarak üniversitelerden, parlak isimleri işe alın. Onlara yararlı bilgilerinize öğretebilirsiniz, hızlı ve kârlı büyüyen bir şirkete sahip olabilirsiniz.
  1. Herhangi bir aşamada işiniz size heyecan vermezse veya birlikte çalıştığınız insanları sevmiyorsanız, yani tatmin edici bir durum yoksa işi hemen sonlandırın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.