Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları

0

Hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız kendinizi onlara tam anlamıyla odaklayan bir plana ihtiyacınız var. Kafanızı koyduklarınız hayata geçirmek istiyorsanız aşağıdaki 5 ipucundan yararlanın.

Amacınız belli olsun ve güne öyle başlayın

Son zamanların moda terimlerine aldanmayın. Hayatınızı akışına bırakmayın, gerçekçi ve güçlü bir amacınız olsun. Ve bu amacınız öyle güçlü olsun ki, size motive etsin. Sabah bu amacınızı gerçekleştirmek için yataktan kalkın ve gün boyunca amacınız için çalışın.

Enerjinizi iyi kullanın

Amacınıza ulaşmak için çok çalışmanız gerekiyor. Zaman akıp giderken, sizin enerjinizi çok iyi kullanmanız gerekiyor. Her gün aynı enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz. Bazı günler kendinizi yorgun, heyecansız ve isteksiz hissedebilirsiniz. Böyle günlerde etrafınızda kimlerin olduğu önemlidir. İşiniz konusunda size motive edecek, konuşmalarıyla size destek olacak kişilerle biraraya gelmeye çalışın.

Odağınızı dağıtmayın

Projelerinizi hayata geçirebilmeniz için odaklanma çok önemlidir. Odağınızı sağlayabilmeniz için zihninize meşgul eden başka önemli konular olmamalı. Bu arada çalışma koşullarınızı da doğru tespit etmeniz gerekiyor. Nerede çalışıyorsanız, ilginizi ve odağınızı dağıtalacak unsurlar olmamalı.

İşlerinizi Listeleyin

Bazen çok fazla işin arasında kaybolur, önümüzdeki iki saat boyunca ne yapmamız gerektiğini bir türlü kestiremez, sonra da kendinizi boş boş otururken bulabilirsiniz. Verimliliğinizi arttırmak için mutlaka yapacağınız işleri listeleyin. Bu işleri tarih de verin. Böylece belli bir disiplin içinde hareket edebilirsiniz.

Endişelerinizden kurtulun

Yeni bir projeyi hayata geçirmek, her zaman zordur ve endişelere yol açar. Ama bu endişelerin size esir almaması gerekiyor. Unutmayın, her yeni iş güçtür, zaman ve sabır ister. Ama siz gideceğiniz yoldan eminseniz, o zaman başarıya ulaşmamanız da imkansızdır. Bir adım atın, bunu başarın, sonra yeni bir adım atın.

Kendinizi Ödüllendirin

Hayal ettiniz ve hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçtiniz.  Adım adım ilerleyin dedik. Her adımı hayata geçirdikten sonra kendinizi ödüllendirin. Bu size hem motive edecektir, hem de yeni atacağınız adımlar için listenizi yeniden gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.