Mustafa Kemal Atatürk’ten Örneklerle Liderlik Sırları

0

Adnan Nur Baykal adlı yazar, 1999 yılında Yöneticiler İçin Yeni Bir Bakış, Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları konulu bir kitap yazmış, ben de bu kitabı Ağustos 2003’de okumuşum, içinden alıntılar yapmak için gözden geçirdim, kitaptaki her anlatım her olay ayrı bir Liderlik konusu ancak ben sizinle aşağıdaki dört anıyı paylaşacağım.

Adam Yetiştirme

Mustafa Kemal Atatürk Dedi ki; 
Arkadaşlar, Birbirimize daima hakikati söyleyeceğiz. Felaket ve saadet getirsin, iyi ve fena olsun, daima hakikatten ayrılmayacağız.

Ben düşündüklerimi sevdiklerime olduğu gibi söylerim. Aynı zamanda lüzumlu olmayan bir sırrı kalbimde taşımak iktidarı olmayan bir adamım. Biliyorsunuz ki, samimiyetin lisanı yoktur. Samimiyet kabili ifade değildir. O, gözlerden ve alınlardan anlaşılabilir. İşte size alnımı, gözlerimi tevcih ediyorum. Bakınız, görünüz. Oradan anlayacaksınız ki, kalbim çok şiddetli bir muhabbetle çarpmaktadır.

Kamuoyunu gerçek durumla karşı karşıya bırakmayı yeğlerim.

Milletin başkanı olan kişinin halka doğruyu söylemesi ve halkı aldatmaması, halkı genel durumdan haberdar etmesi son derece önemlidir.

Kunduracılar sergisinde gördüğüm her türlü ayakkabılar, sanatkarlarımızın çok ilerlemiş bulunduklarını ispat eden eserlerdir. Vatandaşlara yerli ayakkabılara rağbet göstermelerini tavsiye ederim. Yerli ayakkabılarını hariçten gelmiş göstererek fazla satış yapmak hevesinde düşüneneler bulunduğunu söyleyenler oldu. Eğer bu doğru ise teessüfe şayandır.

⋆⋆⋆

Tanıklar Mustafa Kemal Atatürk’ü anlattılar;

1925’de bir yaz günüydü. İzmir’de Kordonboyu’nda Atatürk’e tahsis edilen evin mermer sofrasında büyücek bir sofra etrafında toplanmıştık. İçiliyor ve konuşuluyordu. Kordon üzerindeki kapılar ve pencereler açıktı. Halk üst üste yığılmış, içeriyi ve bizi seyrediyordu. Başyaver Binbaşı Rasuhi kalktı, pencereleri ve kapıyı kapattırdı. Gazi Mustafa Kemal, niçin kapatıldığını sordu.

Halk bakıyor da onun için dediler. Gazi, kapıların ve pencerelerin kanatlarını açtırdı ve sofrayı kapıya yaklaştırttı. Kadehini birkaç defa kaldırdı ve halkın şerefine içti. Dışarıda bir alkış tufanıdır koptu gitti. Vakit ilerledikçe halk dağılmaya başladı. Nihayet kimse kalmadı.

Paşa, “Rasuhi Bey, dedi. Haydi şimdi davet edelim, bakalım kimse gelir mi? Halkın seyrinden, merakından değil, alakasızlığından, küskünlüğünden korkmalı. Şimdi onlara Mustafa Kemal içiyor, sarhoşun biridir derlerse, evet biz onu gördük, başka neyi, ne günahı var, bize onu söyleyin derler. Ve beni müdafaa ederler” demişti.

⋆⋆⋆

Yazar ve gazeteci Falih Rıfkı Atay, Atatürk’le ilgili bir anısını anlatıyor;

Coşkun ve cümbüşlü bir geceden sonra, Çankaya’daki evine gitmiştim. Kendisine dedim ki;

-Şimdiye kadar sizin için ecnebi dillerde yalnız Frenkler yazdılar. Biz yanınızdayız. Sizi onlardan daha iyi tanıyoruz. Müsaade eder misiniz, Yakup Kadri ile ben hayatınız ve eserleriniz hakkında bir kitap hazırlasak?

Bilardo istekasını bırakıp, yüzüme baktı;

-Dün geceyi yazacak mısınız?

-Canım efendim, bu kadar hususiyetlere girmeye ne lüzum var?

-Ama bunlar yazılmazsa ben anlaşılamam ki…

Mustafa Kemal Atatürk’ten alınacak dersler;

• Olduğunuz gibi görünün, göründüğünüz gibi olun.
• Başkalarını yanıltan, kendini de yanıltır.
• Şeffaf olun, insanlar ancak o zaman size güvenirler.
• Doğruya doğru demekten kaçınmayın.

Adnan Nur Baykal, Yöneticiler İçin Yeni Bir Bakış, Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Sırları


Paylaş.

About Author

Comments are closed.