Nefret Ettiğiniz Bir İşte Mutlu Olmanın Yolları

0

Çalıştığınız işi sevmemenizin birçok nedeni olabilir ama bu işteyken mutlu olmanıza engel değil. Düşünce tarzınızı değiştirerek, işinizin pozitif yanlarına odaklanarak mutluluğu yakalayabilirsiniz. İşinizi sevmeseniz bile aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak daha mutlu ve huzurlu bir çalışma hayatınız olabilir. Zor değil, denemeye değer!

Neden mutsuz olduğunu bulun.

Patronunuzu mu, iş arkadaşlarınızı mı yoksa yaptığınız işi mi sevmiyorsunuz yoksa işiniz fazla mı stresli, çok fazla mı mesaiye kalıyorsunuz. Bu gibi sorular sorarak işinizin negatif ve pozitif yanlarını belirlerseniz, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirsiniz.

Söylenmeyi bırakın.

Yaptığınız işi, çalıştığınız şirketi hatta iş arkadaşlarınızı sevmiyor olabilirsiniz ama sürekli bunu düşünmek ve dile getirmek size iyi gelmeyecektir. Bu durumu ailenize, arkadaşlarınıza anlatmak iş dışındaki zamanlarda da işi düşünmenize neden olacak, negatif düşünceleri iş dışındaki zamanlara da taşımış olacaksınız. Onun yerine başka şeyler düşünerek, başka şeylerden konuşarak kafanızı boşaltmaya, rahatlama çalışın.

Şartları iyileştirmek için çaba gösterin

Sevmeyerek yaptığınız işin en azından karşılığını almak motivasyonunuzu arttıracaktır. Maaşınızın az olduğunu düşünüyorsanız, yükseltmek için konuşmalısınız. Sadece maaş değil, diğer şartları da iyileştirmek için de konuşmalı, tartışmalı çaba göstermelisiniz. İş saatleriniz iyileştirmek, öğle yemekleri ya da tatil süresi… bu gibi konularda hakkınızı aramaktan çekinmeyin.

Alanınızı kişiselleştirin.

Günününüz büyük bir bölümünü geçirdiğiniz iş yerinizdeki çalışma alanınızı kendinize göre düzenleyin. Sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarını, tatil fotoğraflarını, motivasyonunuzu arttıracak sözleri yazıp koyabilir, çiçeklerle süsleyerek iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Küçük molalar vermeyi ihmal etmeyin.

Sık ve kısa molaların hem verimliliği hem de mutluluğu arttırdığı kanıtlandı. Saatte bir masanızdan kalkın, bir tur atın, dışarı çıkıp nefes alın, esneyin, su için. Geri geldiğinizde daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Güzel ilişkiler kurun.

Yaptığınız işi sevmiyor olabilirsiniz ama iş yerinde güzel bir sosyal ortamınız olursa işe daha istekli gidebilirsiniz. Kendinize yakın gördüğünüz kişilerle güzel dostluklar kurmaya odaklanın, iş dışında da görüşerek samimiyetinizi ilerletebilirsiniz. Nasıl  günlük hayatta arkadaşlarınızı görmek için sabırsızlanıyorsanız, işe gitmek size daha eğlenceli gelebilir.

Daha çok şükredin

Yukarıda saydığımız maddeler ancak mutlu olmak istersiniz, sizi mutlu edecektir. Mutlu olmayı isteyin, mutlu olmayı seçin, işinizi sevmiyor olsanız bile pozitif yanlarını görüp onlar için şükredin. Sizi mutsuz eden ayrıntılara odaklanmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.