Sürekli Oturmak Ne Kadar Zararlı?

0

Yiyecekleri sağlıklı veya sağlıksız olarak değerlendiriyoruz. İşlenmiş tahıllar, hidrojene sebze yağları ve şeker. Bu yiyecekler sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verebilirler. Ama size en büyük zararı uzun süre oturmanın verdiğini zarar bunlardan çok daha kötü.

Otururken Sorun
Oturma, sigara içmekten daha tehlikelidir, HIV’den daha fazla insanı öldürür.
Oturmak, sadece obezite riskini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda kanser (akciğer, endometriyal, meme ve prostat gibi), kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet riskini daha faz arttırıyor.

Yapılan araştırmalara göre, otururken geçirdiğimiz her saat hayatımızın yaklaşık 21 dakikasını alıyor. Sigara içmek ise hayatınızın 11 dakikası alıyor.

İşte nedenlerinden bazıları:

Otururken saatte 50 kalori yakıyoruz. (ayakta durma ile karşılaştırıldığında)
Oturma, kasların belli yerlerde küçülmesine veya sıkılmasına ve sırt ağrısı gibi şeylere yol açmasına neden olabilir
Araştırmalar ayrıca, uzun süreler boyunca oturmanın, kasların, yağların düzgün parçalanmasını kontrol eden enzim Lipaz’ı daha az serbest bırakmasına neden olduğunu gösteriyor
Uzun süre oturmak, insülin duyarlılığını azaltabilir ve insülin direnci riskini artırabilir
Uzun süre çok fazla oturmak kemik yoğunluğunu azaltabilir

Daha da kötüsü, çok fazla oturma, hayatınızı kısaltabilir. ABD, Kanada, Avustralya ve Asya’daki çalışmaların hepsi artmış yerleşik zaman ve ölüm riski arasında bir ilişki buldu.

Egzersiz Yardımcı Olur Mu?

Yapılan araştırmalarda ilginç bir sonuç ortaya çıkıyor. Egzersiz, oturmanın zararlı etkilerini hafifletmez.

Günde saatlerce antreman yapan ancak günün geri kalanında oturan maraton koşucuları bile risk altındaydı, çünkü soruna neden olan egzersiz eksikliği değil, oturma eylemidir.

Ayakta Durmak

Oturmanın zararlı etkilerinden kaçınmaya yardımcı olmak için sıklıkla sunulan bir çözüm, ayakta duran bir masa kullanmaktır. Gününüzün bir kısmını (3-4 saat) bile ayakta tutmak, haftada ekstra 1000+ kalori yakar; bu, bir yıl boyunca 15 maratonda yakılan kaloriye eşittir.

Günde birkaç saat oturmak için harcanan zaman miktarını azaltmak, hareketsiz bir yaşam tarzıyla ilişkili hastalıkların riskini önemli ölçüde düşürür.

Dik durmak daha iyi bir çözüm olsa da, sırt gerginliği ve varikoz damarları riski de dahil olmak üzere bazı dezavantajları vardır.

En iyi çözüm

Mükemmel bir dünyada, en iyi çözüm, yavaş hareket etmeyi teşvik eden bir koşu bandı masası kullanmak ve daha belirli hareketler için çeşitli aralıklarla mola vermektir.

Başka bir mükemmel çözüm, otururken her saat 2-5 dakika kısa egzersizler yapmaktır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.