Tecrübeli Kişilerin Özgeçmişinlerinde Yazmayı Bırakması Gereken Maddeler

0

Belli bir tecrübeye ulaşmış kişilerin artık özgeçmişinde yazmayı bırakması gereken maddeler:

Stajlar: 2 sene Satış Temsilciliği, 2 sene Satış Şefliği, 1 sene Zincir Mağazalar Satış Yöneticiliği yapmışsınız, sizce İnsan Kaynakları hala sizin nerede staj yaptığınızla ilgileniyor mu? Yeni mezun değilsiniz, özgeçmişinize yazacak bir sürü pozisyon ve başarı varken staj yazmak neden? Belli bir tecrübedeyseniz eğer, artık stajlarınızı yazmanıza gerçekten gerek yok, buradan boşalttığınız alanı çok daha değerli bilgilerle doldurabilirsiniz.

Kısa Süreli İşler: Çoğu insanın özgeçmişinde sadece 2 veya 3 ay gözüken değersiz pozisyonlar vardır. Girmeniz ile çıkmanız neredeyse bir olduğu için bu pozisyonlarda gerçekten bir tecrübe elde etmezsiniz ve bir şeyler öğrenmezsiniz. Peki o zaman bu pozisyonları neden özgeçmişe yazıyoruz? Özgeçmiş yetkinliklerinizi, tecrübelerinizi ve sizi anlatan bir kağıt parçası. Eğer o pozisyonda bir şey öğrenmediyseniz yazmanıza gerek yok.

İlkokul ve Ortaokul: Bu bilgiler de diğer yer israfı bilgiler arasında. Lisenizi ve Üniversitenizi yazmanızı anladık, çok mantıklı. Peki bir insan kaynakları çalışanı, sizin hangi ilkokula gittiğinizle neden ilgilensin? Evet, doğru bildiniz, ilgilenmiyor zaten. Sadece Lisenizi ve Üniversitenizi yazmanız yeterli, lütfen çocukluğunuza inmeyin 🙂

Not Ortalaması: Bu bilgi de aynı Staj bilgisi gibi daha çok yeni mezunlara yönelik bir bilgi. 12 kişilik bir ekibi yönetip milyon TL’lik bir bölgede ticaret yapmış bir Satış Şefi olarak gerçekten not ortalamanızı paylaşmanıza gerek yok. Ha keza, onlarca proje yönetmiş ve başarıya ulaştırmış bir Proje Geliştirme Müdürünün de not ortalamasıyla ilgilenmiyorlar. Daha çok o pozisyonlarda bölgenizi yüzde kaç büyüttünüz, turnoverınızın oranı nedir, hedeflerinizi gerçekleştirme yüzdeniz nedir, şirkete katma değeriniz var mı, varsa neler gibi kilit bilgilere odaklanın.

Temel Bilgisayar ve Ofis Araçları Bilgisi: Microsoft Office Programları? Excel? Outlook? Bunları bilmeniz gerçekten çok etkileyici, çünkü mülakata gelen 10 adayın 9′u daha power tuşunun nerede olduğunu bile bilmiyor :). Şaka bir yana, günümüz teknoloji çağı, kişiler Visual Basic’de makro yazarken sizin oraya Office Programlarını yazmanız, Telefon – Fax bilgisi yazmanız biraz abesle iştigal. Acilen silin lütfen.

Referans: Referans kontrolü genelde mülakatın en son aşamasında, biraz da prosedür gereği yapılır. Dolayısıyla, insan kaynakları çalışanının gerçekten bir referansa ihtiyacı olduğunda sizinle iletişime geçecektir merak etmeyin. Oraya bunu yazmanızın hiç bir anlamı yok, bu da diğerleri gibi boşuna kağıt israfı.

Hobiler: Pul koleksiyonunuz, Bilim Kurgu hayranlığınız veya iyi bir yüzücü olmanız profesyonel anlamda çok fazla bir şey ifade etmiyor. İnsan Kaynakları çalışanlarının hobilerinize ayırdığı zaman 1 saniyeyi bile geçmiyor. O alana kesinlikle çok daha etkileyici şeyler yazabilecekken boşuna alan kaybediyorsunuz. Çok yönlü, sosyal bir insan olduğunuzu mülakatta göz temasıyla, sağlam bir el sıkışmayla, güler yüzle ve kendinize güvenle gösterebilirsiniz merak etmeyin.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.