Yurt Dışı Eğitimi İçin En İyi 5 Ülke

0

Yurt dışında okumak, muhtemelen hayattaki en önemli tecrübelerinden biri. Ailenden, yaşadığın çevreden, kültüründen, arkadaşlarından tamamen uzakta bambaşka bir hayat kurup, kendi ayaklarının üzerinde durmak insana her bakımdan çok fazla şey katıyor.

Eğitim kısmını bir kenara bırakacak olursak, yeni bir yaşam tarzına, yeni yemeklere, yeni bir dile ve yeni insanlara alışmak sana yepyeni bir vizyon katacak. Hal böyle olunca, yurt dışında eğitim fırsatlarını değerlendirmek oldukça akıllıca görünüyor. Eğer bu işi kafana koyduysan, ilk aşama olarak, senin için en iyi ülkeyi, en iyi şehir ve elbette en iyi üniversiteyi araştırmakla işe başlayabilirsin.

Bunun için yurt dışı eğitim fuarlarına katılabilir, yurt dışı eğitim danışmanlıklarına başvurabilir ya da kısaca internetin nimetlerinden faydalanabilirsin. Biz de senin araştırmalarına biraz olsun katkıda bulunmak istedik ve yurt dışı eğitimi için en uygun 5 ülkeyi araştırdık.

1.     Avustralya

Mükemmel doğası ve yüksek yaşam standartlarıyla kesinlikle listenin başında olmayı hak eden ülke, Avustralya. Hangi şehrini seçersen seç, asla pişman olmayacaksın. Türkiye’ye çok uzak olması dışında, kesinlikle bir dezavantajı yok.

Capcanlı bir şehir olan Melbourne kültürel anlamda Avustralya’nın en hareketli şehri. Sydney’i seçersen iş ve kariyer bakımından daha çok fırsatla karşılaşabilirsin. Perth de zaten Avustralya’nın eğitim denince akla gelen ilk şehirlerinden. İngilizce konuşuluyor olması da bu ülkenin elbette ki en büyük avantajlarından.

2.     İspanya

İspanyol kültürü Türkler’e daha yakın geldiği için Türk öğrencilerin özellikle son yıllarda sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri de İspanya. Eğer sosyal hayata düşkünsen, İspanya sana bu konuda oldukça geniş imkânlar sunuyor. Özellikle hukuk, mimarlık ya da sosyal bilimler alanlarında eğitim almak istiyorsan, Avrupa’da bu alanlarda eğitim veren üniversitelerin en iyilerinin İspanya’da olduğunu da söylemeliyiz.

3.     İngiltere

Dil bakımından yine avantajlı diğer bir ülke ise elbette İngiltere. Dünyadaki en iyi üniversitelerin bazılarının İngiltere’de bulunduğunu da zaten biliyoruz. Önümüze çıkan ilk dezavantaj ise, diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça pahalı olması. Eğer maddi durumun buna elverişli değilse, İngiltere’de yaşamak – özellikle öğrenciler için – oldukça zorlayıcı olabilir.

Bütçen sınırlıysa, Avrupa’nın en çok öğrenci nüfusuna sahip olan şehri Manchester’ı seçebilirsin. İşletme, ekonomi, bilgisayar bilimleri, psikoloji ve hukuk alanında çok fazla araştırma imkânı da bulunduğunu da belirtelim.

4.     İtalya

Eğitimin süresince kültür, tarih ve sanata bulanmak istiyorsan, tercih etmen gereken ülke kesinlikle İtalya. Yıl boyunca düzenlenen festivaller, sanat gösterileri ve kültürel etkinlikler ve elbette eşsiz mutfağı, İtalya’daki eğitim hayatını oldukça zenginleştirecek. Yine de, İtalya’yı tercih edeceksen maddi imkânlarının sağlam olduğundan emin olmalısın. İtalya’da en çok tercih edilen bölümler hepimizin bildiği gibi sanat tarihi, mimarlık ve moda tasarımı.

5.     Fransa

Fransa’da eğitin almayı düşünüyorsan, Fransızca bilgine güveniyor olman gerekir. Fransa da pahalı ülkelerden biri olsa da, Fransa’daki saygın üniversitelerden birinden mezun olduğunda, alanında tamamen yetkin olarak mezun olacağına emin olabilirsin. Özellikle hukuk ve siyaset alanında eğitim almak için Fransa kesinlikle mükemmel bir seçim olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.