2017’de Hangi Renkler Moda Olacak?

0

Pek çok kişi tarafından bilinmese bile renklerin hayatımıza kattığı anlamlar çoğu zaman gerçekten de muazzam boyutlara ulaşabilmektedir. Renkler insanlar üzerinde hem psikolojik hem de duygusal çeşitli etkiler yarattığı için bugün birçok şirket sadece firma logolarının hangi renk olacağı konusuna karar verebilmek için bile milyarlarca para harcamaktadır. Renklerin gücü ile insanların neşelenebildiği, sinirlenebildiği ya da kendini depresif hissedebildiği de bilinmektedir. İşte renklerin bu kadar önemli olduğu günümüzde moda konusunda renk tercihleri ise her sene başında ünlü moda uzmanlarının fikirleri eşliğinde yenilenmektedir.

INTERCOLOR Buluşmasında 2017 Yılının Renkleri Belli Oldu

2016 yılını geride bıraktığımız ve yepyeni bir yıla adım attığımız şu günlerde 2017 yılının moda renkleri konusunda gündemi belirleyen Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’a göre bu yılın moda renkleri geçtiğimiz seneden biraz daha farklı oldu.

St. Gallen buluşmasında bir araya gelen INTERCOLOR üyelerinin aralarında yapılan ülke sunumlarına göre bu sene bir nevi doğaya dönüş yılı olarak da tanımlanabiliyor. Kendini tanıma, özünü anlama, romantik bir yaşam şekli, şehir hayatı ve dijital dünya gibi farklı konseptlerin buluşma boyunca dile getirildiği organizasyonda, katılan üyelerin hemen hemen hepsinin doğal, organik ve toprak tonlarından yana olduklarını dile getirdikleri söylenebilir. Doğada kendini arama ve hayatına yeni bir anlam katma olarak da nitelendirilen 2017 yılı konsepti için neredeyse her üyenin fikir birliği etmiş olması aslında insanoğlunun yıllar ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe doğaya duyduğu özlemi bizlere açık bir şekilde gösteriyor.

Kendini Tanıma Konseptinde Kullanılacak Renkler

Yoğun kalabalık nüfus içerisinde kendilerini yalnız hisseden bireylerin içlerine dönmelerini ve kimliklerini yeniden keşfetmelerini konu alan 2017 kendini tanıma konseptinde renk seçiminde ağırlıklı olarak huzur, ruhani mutluluk ve pozitivizm kavramlarına öncülük eden koyu safran, gri-mavi, ten ve beyaz renk opsiyonları bulunuyor. Bu renklere pudra ve kahvenin çeşitli tonlarındaki nötr renkler eşlik ediyor. Tüm bu renklerin doğru kombinler ile kullanılmaları halinde kişilerin kendilerini anlama serüvenlerindeki en büyük destekçileri olacaklarına inanılıyor.

Romantik Bir Yaşam Şeklinde Kullanılacak Renkler

2017 yılının en moda konseptleri arasında yer alacak olan romantik yaşam tarzında tercih edilecek renklerin özellikle 2017 İlkbahar-Yaz defilelerine damgasını vuracağı öngörülüyor. Bu konseptte kullanılacak renklerde gerçekliğin yumuşatılması adı altında gök mavisi, kum rengi, bej, ekru gibi renklere yer veriliyor. Bu eşsiz renklerin yanında ise yavru ağzı, açık renk toprak tonları ve gri mavinin tamamlayıcı renkler olarak tercih edilebileceği belirtiliyor.

Şehir Hayatı Konseptinde Kullanılacak Renkler

Her sene devam eden hızlı ve çarpık kentleşme sonucunda bireylerin zamana ayak uyduramamalarını ve tamamen farklı bir yöne itilmelerini konu alan bu konsept için en moda renklerin pembe, mavi ve yeşil olduğu söyleniyor. Bu renkleri daha da anlamlı kılabilmek ve şehir hayatına uyum sağlayabilmek içinse mor ve kahverenginin plastik tonlardaki hallerinden faydalanılması tavsiye ediliyor.

Dijital Dünyada Var Olmak İçin Kullanılacak Renkler

Geçmişte şimdiki kadar popüler olmasa bile, günlük hayata her geçen gün daha fazla dahil olmayı sürdüren sürprizlerle dolu dijital dünyanın içinde kaybolan insan konseptinde ise daha çok sanal gerçeklik irdeleniyor. 2017 yılının en popüler konseptlerinden birisi olacağına kesin gözüyle bakılan bu konsept için daha şimdiden kesinleşen renk paletleri ise okyanus mavisi, mineral sarısı ve nane yeşili olarak belirleniyor. Bu renklerin keskinliğini arttırmak isteyenlere ise toz mavi, lila ya da flamingo pembesi renklerini tercih etmeleri öneriliyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.