Bu Sezon Gardırobunuzda Köklü Değişiklikler Yapmaya Hazır Mısınız?

0

Her zaman yapmak isteyip de sürekli ertelediğiniz gardırop düzenleme ve boşaltma işini bu baharda yapmaya var mısınız? Her ne kadar kıyamasanız da gardırobunuzda mutlaka fazla kıyafetler vardır. Bunları ihtiyaç sahiplerine dağıtabilir ve kıyafetlerinize yenilerini eklemek için hem yer hem de sebep yaratabilirsiniz.

Aynı Kıyafetin Farklı Renkleri

İtiraf edin. Gardırobunuzda o çok beğenerek aldığınız kıyafetin birçok rengi duruyor. Peki hepsini aynı sıklıkta giyiyor musunuz? Muhtemelen hayır. Peki piyasada sınırsız farklı seçenek varken, aynı modelde takılıp kalmak neden? O halde bu sene bu aynı renkte olan kıyafetlerinizden kurtulun.

İlgili Yazılar

Küçük veya Büyük Gelen Kıyafetler

Muhtemelen herkesin gardırobunda giymek için kilo almayı ya da vermeyi beklediği bazı kıyafetler vardır. Ancak kabul etmek gerekir ki kilo aldığınız ya da verdiğiniz zaman gelse bile, o zaman bu kıyafeti giymek istemeyebilirsiniz. Gardırobunuzda geçmişe veya geleceğe ait kıyafet barındırmaktan vazgeçerseniz, daha işlevsel bir gardıroba sahip olabilirsiniz.

Eskimiş Sutyenler

Sadece özel günlerde giydiğiniz dantel sutyenlerden bahsetmiyoruz ancak, gündelik giydiğiniz sutyenleri kaç yıldır giyiyorsunuz? Alışıp vazgeçemediğiniz veya çok rahat olduğu için asla eskidiğine inanmadığınız sutyenlerden de vazgeçmeniz için doğru zaman olabilir. Eğer arkasını en son kopçaya takmaya başlamışsanız, muhtemelen o sutyenin lastikleri eskimiştir.

Sutyenlerinizi daha uzun süre kullanmak içinse şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

• Yer kazanmak için sutyenlerinizi katlamayın.

• Sutyenlerinizi elde, ılık suda yıkayın ve soğuk suda durulayın.

• Sutyenlerinizi asla kurutma makinesinde kurutmayın. Bir askıya takarak kendi halinde kurumaya bırakın.

• Sutyen satın alırken birinci kopçaya takıldığında üzerinize olan sutyenleri tercih edin. Lastikleri esnemeye başladıkça sonlara doğru kopçayı ilerletebilirsiniz.

Severek Alınan Ama Giyilmeyen Kıyafetler

Başlığı okur okumaz gözünüzde canlanan kıyafetler olmuştur. İlk alındığında sürekli giydiğiniz ama zamanla gardırobun karanlık köşelerinde kalan ve bu aralar pek de aklınıza gelmeyen kıyafetler varsa, şu an onlardan kurtulmanın tam zamanı. Eğer aklınızdaki hiçbir kombine uymuyorsa, bir gün giyerim derken samimi olmadığınızı düşünüyorsanız, bu kıyafetleri gönül rahatlığıyla ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz.

Eşantiyon Ürünler

Kalsın evde giyerim dediğiniz, festivallerden, fuarlardan, eşten dosttan gelen eşantiyon tişörtler, şapkalar, polarlar hatta bez çantalar gardırobunuzda hatrı sayılır bir yer kaplıyor olabilir. Ancak bunları hangi sıklıkla kullandığınızı veya kullanacağınızı kendinize sorun ve cevabı verirken kendinize karşı dürüst olun. Vereceğiniz cevaba göre de bu ürünleri gardırobunuzdan çıkarmaktan çekinmeyin.

Son Sezonda Hiç Giyilmeyenler

Kışlıkları kaldırıp baharlıkları çıkarırken tüm baharlık kıyafetlerinizi gözden geçirin. Eğer geçen sezonda hiç giymediğiniz bir kıyafet gözünüze çarparsa, onu bu seneki bahar gardırobunuza almayın. Çünkü bu sezonda da giymeme ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunu kendinize itiraf edin ve o parçalardan kurtulun.

Yine de bu kıyafetlerden ayrılmaya kıyamıyorsanız kendinize şu soruları sorun:

• Bu kıyafet bana ne kadar yakışıyor?

• Gardırobumdaki hangi parçalarla kombinleyebilirim?

• Onu hâlâ seviyor muyum?

• Üzerime hâlâ oluyor mu?

• Onu giydiğimde kendimi nasıl hissediyorum?

• Şimdi bir mağazada görsem onu yine satın alır mıydım?

• Eskimiş mi, bir kusuru var mı?

• Neden giymiyorum?

Soruların cevaplarına göre bu kıyafetlerden kurtulmak veya gardırobunuzda bu kıyafetlere tekrardan yer açmak sizin elinizde.

Onarım Bekleyen Giysiler

Gardırobunuzda düğmesini dikmek için, lekesini çıkartmak için, belini daraltmak, paçasını kısaltmak için veya benzer sebeplerle beklettiğiniz kıyafetler var mı? Peki varsa bu kıyafetler ne kadar zamandır bekliyor? Eğer bu süre 6 haftayı geçtiyse ve siz bu kıyafetlerle ilgili hiçbir şey yapmadıysanız, emin olun artık onlar eskisi kadar ilginizi çekmiyordur. Çünkü bu kıyafetlere çok mecbur olsaydınız, onlarla derhal ilgilenirdiniz. Bu nedenle bu kıyafetleri de gardırobunuzdan çıkarabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.