DIY (Kendin-Yap) Projesi: Patchwork Kot Pantolon

0

Ünlü moda haftalarının birbiri ardına sıralandığı şu günlerde, sokak modasına damga vuracak parçaları da keşfetmeye başlıyoruz. İşte bu parçalardan biri: ‘patchwork denim’.

Eskitilmiş ve yırtık jean modası yerini ‘yamalı jean’ modasına bıraktığı şu günlerde, ünlü markaların vitrinlerini gezdiğinizde patchwork denim modasının sezona damga vurduğunu görebilirsiniz. Fakat oldukça trend olan bu akım kabarık rakamlı fiyat etiketlerini de beraberinde getirmekte.

Peki, size ‘yüksek rakamlar ödemeden de patchwork denim modasına ayak uydurabilirsiniz’ desek?

İşte güzel ve trend bir kendin-yap projesi: ‘Patchwork denim yapıyoruz.’

1.KOT PANTOLONUNU SEÇ

Kendin-yap projemize başlamadan önce üzerinde uygulama yapacağımız kot pantolonumuzu seçmemiz gerekiyor. Bu pantolon kullanmadığımız, geri planda kalmış bir kot pantolon olursa ne mutlu! Tam anlamıyla bir geri-dönüşüm projesine imzamızı atarız.

2.PARÇALARI OLUŞTURACAK OLAN YIPRANMIŞ KOTLARINI SEÇ

Sırada kotunuzun üzerinde kullanacağınız parçaları oluşturmak var. Bunun için eski ve yıpranmış kot pantolonlarınızı ya da elinizde olan kumaş kot parçalarını değerlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta nasıl bir tasarım yapacaksanız ona uygun kumaşlar seçmek.

İPUCU: Üzerine uygulayacağınız parçalar kot kumaşında olacak diye bir kural yoktur. İstediğiniz renk ve desende kumaşlardan da farklı ve eğlenceli bir patchwork çalışması yapabilirsiniz.

Kumaşlardan veya eski kotlarınızdan yuvarlak, düz çizgi, dikdörtgen ya da üçgen şeklinde parçalarkesin. Burada hangi şekil parçalar oluşturmak istediğiniz önemlidir.

3.HAYALGÜCÜ ZAMANI

İşte sıra geldi en eğlenceli kısmına: tasarlamak. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve çeşitli şekillerde kestiğiniz parçaları kot pantolonunuzun üzerine nasıl durmasını isterseniz o şekilde yerleştirin. Bu adım tamamen sizin tasarım gücünüze dayanıyor.

Parçaları koyduğunuz yerlerden memnun iseniz şimdi sabitleme zamanı!

4. SON ADIM: DİKİŞ

Parçaları kot pantolonunuz üzerine sabitlemek için dikiş makineniz var ise onu kullanabilirsiniz. Dikiş makineniz yok ise el ile dikerek de parçaları sabitleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kot kumaşına uygun büyük ve kalın bir dikiş iğnesi seçmek. Dikişlerin sık olmasına da özen göstermeliyiz.

Son olarak ütü ile dikişlerinizi daha sağlam hale getirdiğiniz anda ‘patchwork ‘ kot pantolonunuz giymeniz için hazırdır.

Yazı içerisindeki görsellerden ‘patchwork’ tarzı kot pantolonların günlük hayatta nasıl kombinlendiğini görerek siz de bu görsellerden ilham alabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.